А мерикански учени обясниха защо е толкова болезнено, когато си ударим някой от пръстите на краката – причините са анатомични и еволюционни, пише вестник "Метро".
Според автора на изследването Крий Гейзър от Института за медицински науки в Милуоки върховете на пръстите на краката ни играят ролята на "интерфейс" със света. Те трябва да ни предупредят, когато нещо пари или е остро, когато е хлъзгаво или опасно по някакъв начин.
Поради тази причина в тази област са съсредоточени куп нервни окончания.
И ако си прищипнем палеца във вратата, болката е направо ужасна. По пръстите ни има много малко месо и мускули над фалангите, които да омекотят удара. Кинетичната енергия от него веднага се абсорбира безпрепятствено.
Пръстите на краката са едни от най-бързо движещите се органи в човешката анатомия. При сблъсък с чужд предмет съответно силата на удара е по-голяма.
Според Крис Гейзър съществуват и еволюционни причини болката в палеца да е толкова голяма. Нашите пещерни предци не са познавали обувките и пеницилина. Така че всяко нараняване на пръстите на краката е водело до инфекции и евентуално до болести и смърт.
Хората с по-чувствителни пръсти са получили еволюционно предимство, защото са били предпазливи и по-рядко са ги наранявали. Така тази генна мутация се е запазила и до наши дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!