Гл лози от Тексаския университет стигнаха до извода, че наблюдаваното ежегодно преместване на географски пояси е свързано с усилено топене на ледници, в частност на гренландски ледници, съобщи Лента.ру.
Изводите на учените са базирани върху анализ на изменения в земната гравитация, измерени с помощта на спътниците "Грейс" (GRACE).
Данните са съпоставени с тези на системата GPS, която позволява да се следи положението на полюсите с точност до 1 милиметър на повърхността.
В преместването на полюсите е настъпило системно изменение, твърдят специалистите.
Наблюдения сочат, че от 1982 г. Северният полюс се измества с около 6 сантиметра годишно към Канада, а от 2005 г. изместването му се е ускорявало с над 3 пъти годишно и е променило посоката си.
В резултат Северният полюс започнал да се измества към Гренландия.
Според авторите на изследването посоката на изместване разкрива мястото, където се губи маса - когато част от въртяща се сфера губи масата си, оста й на въртене се накланя към нея.
Като съпоставили тези данни с онези за гравитацията, събрани от "Грейс" (GRACE), учените заключили, че основната причина за системното изместване е топенето на гренландските ледници.
Изместването на полюса само по себе си е известно отдавна на учените. Топенето на ледниците обаче обикновено предизвиква противоречивите мнения на някои учени.
Подобни данни се получават или с помощта на спътници, или чрез наземни наблюдения.
Резултатите от изследването са публикувани в "Геофизикъл Рисърч Летърс" (Geophysical Research Letters).
Защо се измества Северният полюс?
Основната причина за системното изместване се оказва топенето на гренландските ледници, установиха учени
16 май 2013, 10:10
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!