Ч есто хората се будят сутрин с различни емоции. Понякога могат да посочат точната причина – реални събития или просто въздействащ сън. Не винаги обаче имат толкова ясна представа защо се чувстват така.
Други пък са на мнение, че сънуват много малко и рядко и почти никога не могат да разкажат свой сън. Учените не могат да кажат със сигурност дали някой наистина не сънува никога или не. По-широко разпространеното мнение е, че всички сънуват, но имат различна степен на запомняне на сънищата си, отбелязва VeryWellMind.
Знае се, че преобладаващата част от сънищата са в т.нар. REM фаза на съня. Докато тя тече, очите се движат рязко, а мозъчната активност е по-висока. Тогава обикновено са най-ярко изразените сънища.
Когато човек спи добре, той преминава през няколко такива фази в продължение на една нощ. Обикновено между REM фазите има фази на дълбок и лек сън, а може да има и микросъбуждания.
6 причини да не подценяваме съня
Колкото повече такива фази има между сънуването и реалното събуждане, толкова по-малка е вероятността човек да запомни съня. Освен това често хората сънуват 3-4 различни сънища в рамките на една нощ. Сънят, който е сънуван възможно най-близо до събуждането, е с най-голяма вероятност да бъде запомнен.
Мелатонинът: Какво съдържа и виновен ли е за кошмарите
Колко време можем да издържим без сън?
Именно затова хората често помнят кошмарите, защото те са силно емоционални и водят до внезапно събуждане. Комбинацията от силната и негативна емоция и събуждането, увеличава значително вероятността да бъде запомнена и по-голяма част от съня. Затова често хората помнят само откъси от другите, по-обикновени сънища и отново това са предимно моменти, които са им направили впечатление и са оставили по-изразена следа.
Помагат при стрес и проблеми: 9 ползи от сънуването на кошмари
Сладки сънища: 5 витамина, които ни помагат да спим добре
Има и други фактори, които допълнително влошават шансовете даден сън да бъде запомнен. Това може да е лошо качество на цялостни сън, тревожност, стрес, депресия, различни заболявания, прекаляване с алкохола или кофеина, различни лекарства и др.
Вредят ли филмите на ужасите на психиката ни?
Натурални начини да "хакнете" щастието
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!