Астрономите я наричат "луната, която не трябва да бъде там". А официалното ѝ название е Хипокамп, фантастично морско чудовище от гръцката митология.
След няколко години, прекарани в анализи, група от планетаролози, използвайки телескопа „Хъбъл” на НАСА, най-сетне дадоха обяснение за мистериозния спътник, който бе открит да обикаля около Нептун през 2013 година.
Миниатюрната луна, наречена Хипокамп, се намира необичайно близо до друг спътник на Нептун – Протей. По пътя на астрономическата логика Протей отдавна би трябвало да е отблъснал или погълнал малкото небесно тяло, прочиствайки своята орбита.
Тогава защо Хипокамп се намира там? Най-достоверната теория до момента е, че спътникът е откъснато парче от по-голямата луна Протей, получило се в следствие на сблъсък с комета преди милиарди години. Диаметърът на Хипокамп е само 34 километра, а масата му се равнява на една хилядна от масата на Протей.
„Първото нещо, което осъзнахме, беше, че никой не би очаквал да открие малко небесно тяло, което да се намира толкова близо до най-големия вътрешен спътник на Нептун”, казва Марк Шоуолтър от института SETI в Калифорния. „В далечното минало Протей се е намирал там, където сега се намира Хипокамп.”
Вояджър 2 заснема Протей през 1989 година и тогава учените забелязват огромен кратер върху спътника, който би могъл дори да го разцепи. „Тогава смятахме, че кратерът е краят на историята”, споделя Шоуолтър. „Сега, благодарение на „Хъбъл”, допълваме разказа с присъствието на Хипокамп.”
Орбитите на двете луни са на разстояние от 12 хиляди километра.
Спътниковата система на Нептун е имала тежка съдба. Преди милиарди години Нептун привлича в орбита Тритон, голяма луна от пояса на Кайпер. Би трябвало гравитационното поле на Тритон да е разкъсало всички дотогавашни спътници на „синята планета”.
В последствие останките от тези небесни тела се съединили в това, което днес се смята за второто поколение нептунови спътници. Хипокамп пък е част от третото поколение, родило се след поредица от сблъсъци с комети.
Нептун сам по себе си носи името на божество. Нептун е еквивалентът на бог Посейдон в римската митология. Именно затова всичките му спътници са кръстени на създания и по-малки божества, свързани с моретата и океаните.
Нептун е осмата планета в Слънчевата система и е най-външният газов гигант в нея. Открит е на 23 септември 1846 година и е първата планета, чието съществуване е доказано на базата на математически изчисления.
Атмосферата му е главно съставена от водород и хелий, има и следи от метан. Именно метанът е причината за синия цвят на планетата. На Нептун духат най-силните ветрове в Слънчевата система със скорост до 2100 км/ч.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!