Дс с започва третото издание на Софийския фестивал на науката, който ще продължи до 12 май.
Какво се случва в ЦЕРН? Как да преборим лошия холестерол? Как науката променя правилата в секса? Доколко е редно науката да се прави на Бог? Каква е математическата връзка между парите и щастието? Колко кофеин има в чая?
Това само част от темите на
над 60-те събития през четирите дни на фестивала,
който ще се проведе в театър "София" и в шатри в парка "Заимов", съобщават инициаторите.
Фестивалът се организира от Британския съвет и форум "Демокрит" под патронажа на Министерството на образованието, младежта и науката и с подкрепата на българската компания Walltopia - за производството на стени за катерене, със собствен отдел за научни разработки.
Събитието е също част от Културния календар на София и се подкрепя от Столичната община. Съорганизатори са чуждестранни културни институти у нас и наши научни и културни институции.
"Непорочното зачатие: Как науката променя правилата в секса" е темата на една от гостуващите звезди на фестивала - британската биоложка и автор на книга със същото заглавие Аарати Прасад (виж интервю с популярната биоложка).
В началото на май книгата й излиза на български и всеки ще може да получи върху своето копие автограф от Аарати.
Медицината е застъпена и в представянето на още една от звездите на фестивала. Доц. д-р Леандър Литов ще разкаже какво друго има в ЦЕРН освен бозони и как експериментите в големия адронен колайдер помагат за разработването на методи за диагностика на различни болести.
Тази година за първи път ще има дебат на тема "Бебета по поръчка", който ще разгледа съвременната репродуктивна медицина.
Световноизвестният теоретичен физик проф. Джим Ал-Халили също идва в България специално за Софийския фестивал на науката.
"Парадоксът - деветте най-големи загадки на физиката" е темата на едната лекция на учения и на последната му книга, чието българско издание също ще има своята премиера на фестивала.
Втората му лекция ще бъде за златния век на арабската наука.
Посетителите "ще стигнат" и до Антарктида - ръководителят на Българския антарктически институт проф. Христо Пимпирев ще представи своята "Ледена любов".
На евентуалната възможност науката и технологиите някога да заменят музикантите е посветено "пътешествието" на британката Уенди Садлър в света на звуковите вълни, музиката и машините, които днес са толкова важни за музикалната индустрия.
Вижте пълната програма на третия Софийски фестивал на науката.
Започва третото издание на Софийския фестивал на науката
Третото издание на фестивала, който включва над 60 събития, ще се проведе театър "София" и в шатри в парка "Заимов"
9 май 2013, 15:12
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!