Н АСА ще започне изучаването на нова проба от Луната. Тя обаче не е взета наскоро, а преди 50 години от мисиите Аполо, съобщава DigitalTrends.
Поредицата от мисии приключи през 1972 г. с Аполо 17. Мисиите върнаха на Земята доста проби, като повечето от тях вече бяха проучени детайлно. Някои от тях обаче бяха запазени запечатани в специални контейнери.
Такава е и сегашната проба, която ще бъде проучена. Тя е една от последните все още неотваряни, като съдържа камъни и почва от лунната повърхност, които са от свлачище. Досега пробата беше вакуумирана и изолирана от околния свят.
Стара ракета ще се удари в Луната днес
Самото отваряне на пробата също става в специални условия в изолирана камера. Целта е тя да не бъде "замърсена" от земните условия, за да може да бъдат проучени точните ѝ характеристики както е била на Луната.
Конкретната проба ще е особено интересна за учените, тъй като е била събрана от зона с много ниски температури. Това означава, че в нея може да има молекули вода или въглероден диоксид, което ще е от полза за изучаването на историята и еволюцията на Луната.
Гравитационните вълни и тайните на Вселената
Новите лунни мисии Artemis също ще донесат проби. Учените ще могат да ги сравнят и да изучат различните райони на Луната, както и промените през изминалите години.
Новите мисии за Луната може да започнат от май
НАСА започна прехода към "икономика в ниска орбита"
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!