В Австралия е започнал строежът на част от най-големия радиотелескоп в света. Той се казва Square Kilometer Array (SKA) и ще е с обща площ 1 кв. км., съобщава Engadget.
Телескопът е разделен на две основни части. Първата се казва SKA-Low и е насочена към ниските радиочестоти. Именно тя се изгражда в Австралия.
SKA-Low ще има 131 072 антени от нов тип. Той ще бъде 8 пъти по-чувствителен от който и да е радиотелескоп досега. Освен това ще е значително по-бърз и ще може да картографира вселената 135 пъти по-бързо.
Марс ще е най-ярък и близо за последно до 2033 г.
Втората част ще се казва SKA-Mid и ще бъде изградена в Южна Африка. Тя ще е по-малка - със 197 традиционни антени и ще изследва средните радиочестоти.
SKA-Low се очаква да бъде завършен пръв. Този радиотелескоп ще "дефинира следващите 50 години от радиоастрономията", казва неговият директор д-р. Сара Пиърс.
Учени с напредък в създаването на "червейна дупка"
Нова карта на Вселената показва колко е голяма
Тя дава за пример, че SKA ще е толкова чувствителен, че ще може да засече радар на летище на планета, която е на десетки светлинни години от Земята. Това не означава, че телескопът ще се използва за търсене на извънземни цивилизации, но учените не изключват възможността той да засече такива сигнали, ако изобщо ги има.
Друг пример за неговата мощност е, че би могъл да засече сигнал от мобилен телефон в джоба на астронавт на Марс, когато планетата е на 225 млн. км. от Земята. Досега не е имало толкова чувствителна апаратура.
Проектът за SKA датира още от 1991 г. През последните 20 години той преминава в реална фаза на реализация. Повечето от времето е отделено за разработка на сложните системи и осигуряване на финансиране.
Първият мини сателит успешно достигна Луната
Лунната светлина помага за по-точни сателити
Чрез SKA астрономите ще могат да се върнат милиарди години назад в историята на Вселената и да проследят нейното развитие. Идеята е да се добавят и други подобни инсталации на различни места по света, които да работят в синхрон. Това ще позволи постоянно наблюдение на цялата Вселена във всички посоки.
5 любопитни факта за новия космически телескоп
Учени откриха непознати досега минерали в метеорит
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!