През април за четвърта поредна година международният конкурс за популярна наука "Лаборатория за слава" (FameLab) търси ентусиазирани млади учени.
Първият кастинг беше на 16 април във Варна и се проведе в заседателната зала на Техническия университет.
Два дни по-късно, на 18 април, кастинг имаше и в Учебния театър на Пловдивския университет.
Последната възможност за участие
е на 24 април в заседателната зала на СУ "Св. Климент Охридски".
На него могат да се явят кандидати от всички региони на страната.
"До момента на кастингите се явиха само студенти, очакваме на последния в София към тях вече да се присъединят изследователи и учители", каза Любов Костова, ръководител "Проекти и парньорства" в Британски съвет.
Една от най-големите награди за всички кандидати, класирали се на I кръг, е участието им в майсторски клас по комуникация на науката.
В него ще могат да усъвършенстват своите умения за комуникация с помощта на британски и български преподаватели.
Специален гост за майсторския клас тази година ще бъде Малкълм Лъв – професионален обучител по комуникационни умения, с дългогодишен опит като журналист и телевизионен продуцент в Би Би Си. Той е също и основен преподавател в майсторските класове на Фестивала за наука в Челтнъм, Обединеното кралство.
След като преминат майсторския клас, на 11 май кандидатите ще се явят на
големия финал,
в който ще се определи българският победител.
Конкурсът "Лаборатория за слава FameLab" се провежда във формат добре познат от популярни телевизионни предавания - регистриралите се кандидати се явяват на живо или чрез видеозапис на първоначален кастинг в един от трите града - Варна, Пловдив и София. Няма ограничения в избора на град за явяване на първи кръг.
Всеки участник
трябва да подготви
триминутно научно-достоверно, атрактивно и разбираемо поднесено представяне на научна тема.
То може да включва песен, танц, поезия, изображения или да бъде представено по всякакъв друг примамлив начин, но без компютърни презентации.
Темите трябва да са от природоматематическите и инженерни науки, но могат да разясняват както фундаментални понятия, така и съвременни научни открития.
"Успешните
кандидати
трябва да са спокойни, уверени, забавни и научно достоверни. Търсим преводачи от научен на ежедневен език", каза на среща с медиите Ивайло Славов, член на журито, метеоролог в ТВ-МЕТ и участник във форум "Демокрит".
"Според изследване, което направихме с партньорски организации от още седем държави, образът на учения в главите на младите европейци все още е този на стареца в бяла престилка", каза Ивайло Димитров от форума. Според него, конкурсът помага на сцената да се покажат младите учени, които да говорят за науката разбираемо и със страст.
Затова целта на
конкурса е
да докаже, че за наука може
да се говори разбираемо
и забавно пред неспециализирана публика, при това без компромис с научното съдържание, както и да подобри имиджа на учените. Чрез повишаване на информираността за личностите от съвременната наука, както и за различните области от живота, където тя се прилага, организаторите се надяват и да насърчат повече интерес у млади хора да кандидатстват в природоматематическите специалности във ВУЗ.
Не повече от 12 души от участниците в първи кръг ще бъдат изпратени на националния финал, като преди това ще участват в двудневен майсторски клас с британски и български преподаватели.
Освен специално
изработените статуетки за първите три
места, проектирани от художника Крум
Тонев,
призьорите ще получат
награди от "Майкрософт България". Ръководството на БАН, Програма "Христо Ботев" на БНР, "Софийска вода" и "Майкрософт България" ще дадат и свои специални награди на финала.
Победителят ще
замине през юни да се състезава на
международния финал във Великобритания.
Тази година
конкурсът разширява географските си
територии и
свои представители ще
излъчат 12 страни
от три континента - Австрия, България, Гърция, Египет, Израел, Либия, Мароко, Великобритания, Португалия, Сърбия, Хонконг и Хърватска.
Конкурсът се провежда от Форум "Демокрит", Британски съвет и Министерството на образованието, младежта и науката, и в партньорство с Българската академия на науките, Столична община, Съюза на учените в България, СУ "Св. Кл. Охридски", ТУ Варна, ПУ "П. Хилендарски", Майкрософт България, Софийска вода АД, Издателство "Сиела", Издателство "РОЙ Комюникейшън", Фондация "ВИА Сапиенция", сп. "Обекти", БНР Програма "Хр. Ботев", "Нет Инфо", Vbox 7 и др.
И тази година БНР Програма "Хр. Ботев" ще проведе радио конкурс за 90-секундни аудио записи на финалистите, чиито резултати ще бъдат обявени на финала.
Желаещите да
участват могат да получат повече
информация за конкурса, подготовката
и формуляри за регистрация на сайта на Британския съвет.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!