З а втори път този месец, в нощта на 31 юли срещу 1 август, Луната навлезе във фаза пълнолуние или т.нар. "синя Луна". Явлението всъщност няма общо с цвета на естествения спътник на Земята.
Обикновено Луната има 12 пълнолуния за една календарна година. На всеки около две години и половина обаче, се случва така, че има две пълнолуния в един месец. Именно второто от тях се нарича "синя Луна".
Джеф Честър от американската Военноморска обсерватория коментира, че има "уловка", която може да "дисквалифицира" настоящата "синя Луна".
Според стара дефиниция от мейнски алманах "синя" се нарича четвъртата пълна Луна в астрономически сезон. Сегашна е едва втората за лятото, така че, според старата дефиниция, тя не е "синя Луна".
Фразата "синя Луна" произлиза от средновековния английски език. Предполага се, че определението "синя" се е използвало, за да покаже, че явлението е рядкост.
В популярния английски все още се употребява изразът "once in a blue moon" (буквално - "веднъж на синя луна"), когато се говори за изключително редки и необичайни явления.
Следващото подобно явление ще бъде наблюдавано през януари 2018 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!