А мерикански учени откриха ефикасен начин за производство на електричество от замърсени води, като за целта се използват някои микроби, които поглъщат органични материали, предаде Франс прес.
Учените се надяват, че техният метод ще може един ден да бъде използван във водопречиствателни станции и за премахване на органични замърсители в "мъртви зони" на океани и езера, в които торове могат да погълнат голяма част от кислорода и да унищожат живота.
Разработеният от учените метод засега е свързан единствено с ползване на тръбичка с размерите на батерия с два електрода - положителен и отрицателен, потопени в съд със замърсена вода, в която има микроби. Като поглъщат частици органични отпадъци, микробите прилепват към отрицателния електрод и изтласкват електрони, които сe улавят от положителния електрод.
Този процес може да бъде наречен лов на електрони, заяви един от ръководителите на изследването Крейг Кридъл от Станфордския университет в Калифорния.
Учените отдавна знаят за съществуването на въпросните микроби, които живеят в лишена от въздух среда и могат да ползват окислени минерали, за да превърнат органични съставки в енергия.
От десетина години редица изследователски екипи опитаха различни методи, за да превърнат микроби в биогенератори на енергия. Ефикасното производство на тази енергия обаче се оказа трудна задача. Сега учените уверяват, че са успели да създадат проста микробиална батерия, която кара микробите да "работят" ефикасно.
Резултатите от изследването са публикувани в Proceedings of the National Academy of Sciences.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!