Км мическите отпадъци трябва да бъдат почистени от орбитата на Земята, за да се избегнат катастрофи, които могат да струват милиони евро на сателитните оператори, да извадят от строя мобилните и GPS мрежи, съобщиха от Европейската космическа агенция (ЕКА).
Всяка страна трябва сама да почиства собствените си космически боклуци.
Причините за това са не само технологични и финансови, но и юридически, твърдят още от агенцията, цитирана от Ройтерс и РИА "Новости".
Изявлението бе направено от Хайнер Клинкрад - ръководител на департамента за космически отпадъци на ЕКА, по време на международната конференция по проблемите на космическите отпадъци, която се състоя в Дармщат, Германия, и бе организирана от ЕКА.
По време на събитието положението бе окачествено като критично.
Според експерти сега на орбита има около 27 000 - 29 000 обекта с размери 10 см или повече, които летят със скорост 40-80 пъти по-висока от тази на самолетите, каза Клинкард, цитиран от Асошиейтед прес.
Всеки един от тези обекти може да унищожи спътник.
Дори много малки отломки с големина един милиметър, а такива има около 160 милиона, могат да направят сателитите безполезни.
На международната конференция в Германия бяха направени различни предложения за борба с космическите отпадъци.
Мрежи, харпуни и самоубийствени роботи може да се превърнат в някои от оръжията за битка с космическия боклук, който заплашва скъпите сателити, орбитиращи около Земята.
Интересно бе и предложението за използване на лазери, известни от популярния сериал "Стар Трек".
Всичко е с цел да не бъдат застрашени сателитите на стойност около 100 милиарда долара.
"Каквото и да направим, решението ще ни струва скъпо", заявиха от ЕКА.
"Но парите, които трябва да се инвестират, трябва да бъдат сравнени със загубите, които бихме имали, ако вече изградената космическа инфраструктура бъде разрушена", продължиха специалистите.
Според учените от ЕКА от 5 до 10 големи космически отпадъка трябва да бъдат почиствани от околоземната орбита на година, като мерките трябва да започнат да се предприемат още през това десетилетие.
Колкото е по-голямо забавянето, толкова по-скъпа и трудна ще е операцията.
Причината е, че големите отломки могат да се разпаднат на малки части и тогава почистването им се затруднява неимоверно много.
А най-простият вариант е всяка държава да почиства собствените си отпадъци.
ЕКА има два такива обекта - Envisat и ERS-1 - и сега европейската агенция проучва възможността да ги свали от орбита, при това с една мисия.
Всяка държава да почиства космическите си отпадъци, призовава ЕКА
На международната конференция в Германия бяха направени различни предложения за борба с космическите отпадъци
26 април 2013, 19:26
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!