Трима учени си поделят Нобеловата награда за физика за 2011 г. за откритието, че разширяването на вселената се ускорява.
Учените са достигнали до този извод и са го доказали, като са наблюдавали далечни супернови.
Половината от
наградата от 10 млн. шведски крони (1,45 млн. щатски долара)
получава американецът Сол Пърлмутър, а другата половина си поделят Брайън Шмит, който е с австралийско и американско гражданство, и американецът Адам Рийс.
Нобеловата награда за физика се присъжда от Кралската шведска академия на науките от 1901 г.
През 1998 г. два научни екипа публикуват резултатите от своите изследвания.
Сол Пърлмутър води единия, започнал работа 10 години по-рано. Вторият, започнал работа през 1994 г., е оглавяван от Брайън Шмит, а Адам Рийс е неговият най-важен член.
Учените се надпреварват да направят карта на вселената, като вземат за опорни точни отдалечени супернови.
Модерните телескопи - както на земята, така и в космоса, както и новите дигитални светлочувствителни сензори (създателят на CCD-матриците получи Нобеловата награда за физика през 2009 г.), дават възможността през 90-те години още няколко парчета от космологическия пъзел да се наредят, обяснява Нобеловият комитет (NobelPrize.org).
Учените изследват един вид супернови - т. нар. тип Ia,
които излъчват толкова светлина, колкото цяла галактика.
Двата екипа намират над 50 такива звезди. Наблюдаваната светлина обаче е била по-слаба, отколкото се е очаквало - знак, че разширението на вселената продължава да се ускорява.
Изводът е изненадващ дори и за самите учени.
Почти цял век на науката е известно, че след големия взрив преди около 14 млрд. години вселената се разширява. Откритието обаче, че това става със скорост, която продължава да се увеличава, е огромна новост.
Смята се, че разширението е под въздействие на т.нар. "тъмна енергия",
която остава най-голямата загадка пред модерната физика.
Това, което знаем за тъмната енергия, е, че тя съставлява 2/3 от вселената. Останалото се пада на "тъмната материя", за която също не знаем много, а на познатата ни материя се падат едва 5% от цялата вселена.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!