Р оботът "Филе" извърши сондажни работи в повърхността на кометата "67P/Чурюмов-Герасименко", но резултатите от тях може би няма да стигнат до Земята, оповести Европейската космическа агенция (ЕКА), цитирана от Асошиейтед прес и Франс прес.
"Не сме сигурни, че "Филе" разполага с достатъчно енергия, за да предаде данните", заяви изследователят Стефан Уламец от мисията "Розета" по време на пресконференция в седалището на ЕКА в Дармщат, Германия.
"ЕКА все пак взе решение за извършване на сондажните работи", поясни Филип Годон от Френския национален център за космически изследвания в Тулуза.
Времето на "Филе" изтича.
По време на приземяването си на повърхността на кометата роботът "подскочи" два пъти и накрая се приземи на една страна и то в сянката на скала или голям камък. Учените все още се опитват да установят точното място на кацането на апарата.
Така от кацането си "Филе" е получил едва 1,5 часа светлина - вместо очакваните 6-7 часа. Това не е достатъчно, за да се заредят вторите батерии на апарата. Първоначалният заряд на батериите на "Филе" е около 60 часа. Това означава, че роботът може би има по-малко от 20 часа живот на кометата, пише "Гардиън".
Когато енергията от батерията на робота бъде изчерпана, той ще навлезе в хибернация.
"Планираме да се опитаме да завъртим леко "Филе", за да може малко по-големия слънчев панел да събира повече светлина. Това ще увеличи шанса в по-късен етап роботът да се събуди отново и да комуникираме с него", добавя д-р Уламец.
Учените от ЕКА не поръчаха веднага на робота да извърши сондажни работи, защото се опасяваха, че те могат да повлияят върху стабилността му.
"Филе" всъщност не е стабилно фиксиран към повърхността на кометата, тъй като харпуните му не успяха да се задействат при кацането.
"Днес активирахме сондата. Дали обаче ще има проба и дали те ще могат да бъдат изследвани – това ще разберем тази вечер", обясни Уламец, цитиран от Би Би Си.
"Това би било прекрасно, но не е сигурно, тъй като батерията на робота може да свърши, преди отново да влезем в контакт с него", допълни още специалистът.
"Филе" се държи като истински герой и се ръководи от принципа: "Умирам, но не се предавам", пише Франс прес.
Сега "Филе“ е в "постоянен режим на функциониране" и предава на Земята "цяла реколта" от научни данни", съобщава Филип Годон, който отговаря за проекта "Розета" във Френския център за космически изследвания.
Въпреки че в резултат на несполучливото си кацане "Филе" се оказа между скали в наклонено положение, той вече сондира с радара си ядрото на кометата, измерва нейното магнитно поле, предава изображения от повърхността и изследва намиращите се на нея молекули.
Годон подчертава, че дори без сондирането учените се надяват да получат "не по-малко от 70-80 процента от планирания обем данни".
"Филе" кацна на кометата "67Р/Чурюмов-Герасименко" във вторник. Историческата операция бе извършена на разстояние повече от 500 милиона километра от Земята. "Филе" се превърна в първия изследователски апарат в историята на изучаването на космическото пространство, който достигна до повърхността на комета.
Учени разглеждат успешното кацане на модула "Филе" на повърхността на кометата като третото епохално събитие в покоряването на Космоса след полета на Юрий Гагарин и кацането на американски астронавти на Луната. Те смятат също, че кацането на изследователска сонда на комета е "най-дръзкият проект" в историята на непилотирана космонавтика.
Един от специалистите го сравнява с уцелването на бактерия с карабина от голямо разстояние.
Общата стойност на проекта се изчислява на 1,3 милиарда евро.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!