К осмическият апарат "Вояджър 2" на НАСА стана вторият направен от човека обект, който навлиза в т.нар. междузвестно пространство. НАСА обяви, че "Вояджър 2" вече официално е напуснал хелиосферата на Слънчевата система.
Сондата на НАСА откри вода на астероид
Учени смятат, че са разгадали загадката на тъмната материя
Данните показват, че апаратът е станал вторият човешки междузвезден обект на 5-ти ноември т.г. Той се намира на малко над 18 млрд. км. разстояние от Земята.
Учени откриха индикатор за митичната Планета Х
НАСА представя своите 60 години в 60 секунди
Неговият предшественик "Вояджър 1", напусна хелиосферата през 2012 г. За разлика от него обаче, "Вояджър 2", все още разполага с работеща апаратура и може да комуникира със Земята. Това ще позволи на учените за пръв път директно да изследват междузвездното пространство.
Комуникацията между Земята и "Вояджър 2" пътува със скоростта на светлината. Това звучи доста бързо, но заради огромното разстояние, отнема 16,5 часа в едната посока. За сравнение, светлината от Слънцето пристига до Земята за около 8 минути.
"Вояджър 2" разполага с 4 работещи научни инструмента, чрез които може да следи и анализира нивото на частиците около себе си, гама лъчи, магнитните полета и др. Данните от тях потвърждават, че апаратът е напуснал хелиосферата. Учените сега ще използват новата информация от тях, за да изучават открития космос.
НАСА откри още 10 планети с идеални условия за вода
НАСА уточнява, че макар в междузвездното пространство и двата апарата все още се намират в теоретичните предели на Слънчевата система. За граница на Слънчевата система се счита краят на Облака на Оорт. Това е мъглявина от множество малки обекти, които все още са под влиянието на гравитацията на Слънцето.
Точните размери на Облака на Оорт не са известни. Учените смятат, че той започва на около 1000 AU (1 AU е дистанцията от Слънцето до Земята) и може да се простира до около 100 000 AU. При сегашната скорост, "Вояджър" 2 ще достигне вътрешната граница на Облака на Оорт след около 300 години и около 30 000 години до края му.
Животът на Земята може да се е зародил заради сблъсък с небесно тяло като Меркурий
Учени направиха подробна карта на Млечния път
Въпреки името си, "Вояджър 2" е изстрелян 16 дни преди "Вояджър 1", през 1977 г. Първоначалната мисия е само 5 години и представлява изучаване на Сатурн и Юпитер. След края ѝ апаратите имат останал ресурс и изучават Нептун и Уран. А с помощта на препрограмиране от разстояние, те получават нов софтуер и възможности, което допълнително увеличава продължителността на мисията им. Така "Вояджър 2" в момента е най-дългата мисия на НАСА и за сега продължава да работи в добро състояние.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!