К осмическата сонда "Вояджър 1" изпраща "мистериозни" сигнали, съобщава НАСА. Сондата е най-отдалеченият създаван от човека обект досега. Тя е извън рамките на Слънчевата система и продължава да изпраща данни до Земята.
От известно време обаче "Вояджър 1" изпраща объркани данни, които НАСА описва като "мистериозни". Те са свързани с телеметрията на апарата, която изглежда напълно "произволна".
Според НАСА получената информация от модула AACS "не отразява нито една възможна позиция". AACS е модулът, който управлява ориентацията на "Вояджър 1" в пространството и гарантира, че антената му за комуникации продължава да е насочена към Земята.
Пентагонът отчита ръст на наблюденията на НЛО
НАСА отбелязва, че "Вояджър 1" продължава да работи нормално и да изпраща и останалите данни. Не изглежда, че проблемът с AACS се отразява на останалите системи. Сондата поддържа директен контакт със Земята и не е влязла в защитен режим.
Учените продължават да проучват причините за проблема. Възможно е "Вояджър 1" да продължи да работи по този начин, но все пак астрономите се надяват, че ще успеят да направят и изпратят софтуерна актуализация или да активират резервна система. Агенцията описва "подобни мистерии", като част от ежедневието за мисия с такава продължителност.
Между фантастиката и историята: Шест невероятни теории за древни извънземни
"Вояджър 1" се намира на около 23,3 млрд. км. от Земята. Сигналът от сондата пътува до Земята около два дни, като толкова са нужни и за изпращането на команди до нея. Затова и двете сонди, които са на повече от 45 години и значително надскочиха очакваната от тях продължителност на работа, изискват търпение.
Вижте още:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!