13-годишният ансамбъл е представял експерименталните си парчета в концертни зали по целия свят, разказва "Ню сайънтист".
Сега музикантите работят с изследователя Волфганг Палме от Колежа и института по градинарство "Шьонбрун" по отглеждането на следващо поколение внимателно култивирани зеленчукови инструменти.
Палме се заинтересувал от групата, тъй като вярва в изключителността на зеленчуците, изтъквайки тяхното разнообразие, сезонност и красота.
Оркестърът поискал от Палме да им помогне в създаването на предимно два инструмента - тромпет и китара.
Според експерта тиквените кратуни са най-подходящото решение, до голяма степен тъй като могат да се изсушат и използват многократно.
За да създаде такива инструменти, Палме купил семена от необичайно култивирани растения, които растат в китаро и тромпетоподобни форми. Освен това той адаптирал древни китайски практики за отглеждане на тиквите в различни форми. Китайците ги използвали някога, за да правят различни съдове за пиене.
За инструментите музикантите подготвили гипсови калъпи с форма на тромпет, права и спираловидна. Те купили и евтино укулеле, което да използват за калъп.
Палме е окачил калъпите в парник и се опитва да "излъже" тиквите да растат в тях. Той смята струните на инструментите да бъдат от краставици или пъпеши, които имат здрави фибри.
Тази година около 20 растения в парника са се "съгласили" с проекта, но Палме се надява следващата година да са повече. Междувременно той се надява да се намери и по-научно, системно решение по въпроса със зеленчуците в различни форми.
Градината и парникът са разположени в гората зад известния дворец Шьонбрун от XIX век.
Ако проектът на Палме е успешен, той се надява от него да се заинтересуват и други музиканти и хора на изкуството. Както и да се засили апетита към зеленчуците като здравословна и вкусна храна.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!