В еригите за бързо хранене се радват на голяма популярност в целия свят. Те често са обект на критики за качествтово на храната, която предлагат, а сега трябва да отговарят и на още обвинения. Група инвеститори призова големите компании за бързо хранене да положат повече усилия за опазването на околната среда, съобщава БиБиСи.
Бил Гейтс: САЩ вече не са лидер в ядрената енергия
Бил Гейтс със смразяващо предупреждение за света
Над 80 инвеститори са се обединили в коалиция, която иска компании като McDonalds, KFC, Burger King и още няколко големи вериги за бързо хранене да направят реални стъпки в намаляването на вредните емисии на техните ресторанти и доставчици на продукти. Инвеститорите разполагат с активи за около 6,5 трилиона долара и казват, че са притеснени от последните анализи за производителите на месо и млечни продукти, с които веригите работят.
Какво ни причинява мръсният въздух
ЕС иска да е "климатично неутрален" до 2050 г.
Данните показват, че животновъдството е една от индустриите, които генерират най-много вредни емисии без да имат план за тяхното намаляване. Инвеститорите смятат, че веригите могат да въведат "смислени правила и цели", които да изискват от своите доставчици. Това ще накара животновъдите бързо да предприемат мерки, за да продължат да работят с веригите.
Сегашните прогнози показват, че общо вредните емисии от земеделие и животновъдство растат и през 2050 г. ще допринасят за около 70% от парниковите емисии. Освен това само животновъдите използват около 10% от годишния световен прием на вода.
В отвореното си писмо инвеститорите пишат, че опазването на околната среда вече е важен фактор и от бизнес гледна точка. Екологичните рискове влияят и ще продължават да влияят на дистрибуторските мрежи и те също трябва да бъдат обновени и преработени така, че да предлагат и използват устойчиви решения, пишат още инвеститорите. Те искат от индустрията за бързо хранене да покаже ангажимент към това.
Тръмп отхвърли доклада за климата на правителството си
Какво да направим, за да не виждаме какво дишаме
За целта ще са нужни промени и в съставките на ястията. Анализ на комисията EAT-Lancet например изчислява, че към средата на този век населението на Земята ще достигне около 10 млрд. души и трябва да се премине към "планетарно здравословна диета". Тя включва намаляване на консумацията на червено месо и мляко с 90%.
Инвеститорите искат не само еднократни мерки, но и лидерски действия и инициативност от компаниите. Те дават срок до март т.г., за да видят първите действия и идеи на бранша.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!