С лед дълго обсъждане, спорове по темата и изказвания на различни лекарски и граждански организации, Великобритания все пак разреши генетична модификация на човешки ембрион.
Възможно е първите подобни процедури да се проведат до месеци.
Британският регулатор е одобрил заявлението на Кати Ниакън, която е специалист по стволови клетки в Института “Франсис Крик” в Лондон, съобщи Агенция „Фокус“.
Тя ще може да проведе експеримента и да наблюдава промяната в човешкия ембрион в продължение на две седмици.
Опитите ще могат да се провеждат единствено в лабораторна среда.
Присаждането на генно модифицирани ембриони на хора остава забранено, посочват британските медии.
Ниакън обяснява пред научната общност, че проучването ще помогне да се разберат причините за спонтанни аборти при някои жени. Това от своя страна ще помогне да се създадат по-ефективни терапии за безплодие.
Противниците на генетичните изследвания пък се притесняват, че с позволението на този експеримент се слага началото на така наречените „бебета по поръчка“.
В България подобни опити са забранени. Все по-често, обаче се разследват сигнали за незаконна търговия с ембриони.
В края на миналата година, прокуратурата започна проверка по сигнал, че медицински център във Варна предлага пари на жени, които даряват яйцеклетки. Законът строго го забранява.
„Самото даряване не се плаща, дават се пари за пътни разходи и неудобство”, обясни тогава д-р Алкан Емин, който стана публично известен, след като помогна на една 62-годишна жена да забременее, цитиран от Нова тв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!