В последните години голяма част от медийното и публично внимание е насочено към проектите на различни компании и държавни институции, концентрирани върху изучаването на Марс.
Слънчевата система обаче крие още много интересни обекти, които си заслужават интереса и влагането на средства за тяхното изучаване.
Всяка една планета от нашия дом, наречен Слънчева система, крие много отговори за това как се е зародил животът, от къде сме дошли и накъде отиваме.
На днешния ден преди 34г. космическата сонда „Вега 1” пристига на Венера. Какво се случва и успешна ли е съветската космическа мисия?
Венера неслучайно е планета, която в астрологията, нумерологията и литературата се свързва с женското начало, женския нрав, любовта, страстта и отношението ни във връзките.
Венера е близка по големина и обща структура до Земята и затова често дори е наричана нейна планета-сестра.
Ако можем художествено да опишем Венера, може да се каже, че тя е по-лошият и дяволит двойник на нашата планета. Условията на втората планета в Слънчевата система наистина са меко казано страховити.
Налягането на повърхността на Венера е с 90 пъти по-голямо от земното, а поради отчетливото присъствие на парников ефект температурата на атмосферата понякога надвишава 460 градуса по Целзий.
Венера има силен характер, точно като всяка една жена. Именно поради тази причина нейното изучаване е истинско предизвикателство за всички астрономи.
„Вега 1” и „Вега 2” се нагърбват именно с тази задача, като освен достигането до Венера, те се възползват и от преминаването на Халеевата комета.
Съветските непилотирани космически сонди са изстреляни съответно на 15 и 21 декември 1984г. Мисията подкрепят и други държави като Австрия, Франция, България, Унгария, Полша, Чехословакия.
„Вега 1” и „Вега 2” са идентични космически сонди, като и двете са били оборудвани с голям брой измервателни устройства и апарати като спектромер, магнетомер, пособие за улавяне на лъчи от ултравиолетовия и инфрачервения спектър и други.
„Вега 1” навлиза в атмосферата на Венера на 11 юни 1985г., но поради силен страничен вятър сензорите му се активират на около 20км. над повърхността на планетата.
Следователно „Вега 1” не успява да предостави никакви данни до нейните земни създатели.
„Вега 2” има повече късмет. Втората космическа сонда се приземява на Венера на 15 юни същата година в местност близо до Екватора, често наричана „Земя на Афродита”.
„Вега 2” измерва налягане от 91 земни атмосфери и температура на въздуха от 463 градуса по Целзий.
„Вега 2” изпраща информация до Земята в продължение на 56 минути.
(Във видеото горе вижте какво е значението на Венера в астрологията и защо този месец тя навлиза в Близнаци.)
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!