В японските въоръжени сили е формирано първото специално подразделение за компютърна защита, което ще дава отпор на множащите се хакерски атаки срещу военната инфраструктура.
Източници от министерството на отбраната съобщиха, че новото подразделение е участвало в секретно съвместно учение с експерти от Пентагона.
Защитата на компютърните мрежи във въоръжените сили до момента бе осигурявана от специалисти към отделните щабове. Сега обаче новото подразделение ще обедини и съгласува усилията им за противодействие на опитите да бъдат разбити информационните системи на армията и флота.
Програмистите и хардуеристите от военната сфера
ще контролират в бъдеще и всички държавни компютърни системи.
Предвижда се през 2015 г. да бъде създаден правителствен Център за кибернетична сигурност, който да координира цялата дейност в тази област.
Кабинетът в Токио реши също да подпомогне пазара на частни услуги за защита на компютри и мрежи от неразрешен достъп. Според експерти оборотът в този сегмент ще нарасне двойно до 2020 г., като днес пазарът на подобни услуги се оценява на 600-700 млрд. йени (6-7 млрд. долара).
Хакери вече са предприемали мощни атаки срещу японски цели.
Те успяха известно време да контролират информационните мрежи на корпорацията за тежко машиностроене "Мицубиши хеви индъстрийз", която произвежда космическа и военна техника.
Разбивани бяха и компютрите на депутати от Парламента.
По официални данни миналата година компютърните системи на японски държавни организации и частни компании са били
атакувани от хакери 12,8 млрд. пъти – рекорден брой опити,
откакто започна да се води подобна статистика през 2005 г., съобщи правителственият Институт по информатика и комуникационни технологии.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!