Д окато в миналото Слънцето се е разглеждало като сравнително малка звезда, днес астрономите са на друго мнение.
Звездата, която е център на нашата Слънчева система, превъзхожда по яркост и големина около 85% от звездите в нашата галактика Млечен път, тъй като голяма част от тях спадат към групата на червените джуджета.
Стадий, който най-вероятно ще достигне и нашата собствена звезда, но след милиарди години.
Във Вселената обаче има и звезди, които притежават гигантски размери. Такива, които дори не можем да си представим.
Днес ще разгледаме UY Scuti – звезда, която се смята за най-огромната, открита до този момент от учените.
UY Scuti се намира в съзвездието Щит, което може да се наблюдава нощем през летния сезон от Северното полукълбо. UY Scuti трудно може да бъде видяна с невъоръжено око, така че, ако искате да я зърнете, ще ви е нужен професионален телескоп.
UY Scuti се определя от астрономите като променлива звезда, тъй като през определен период от време тя променя яркостта си.
UY Scuti се намира на огромно разстояние от Слънчевата система. На светлината ѝ отнема около 5100г., за да стигне от UY Scuti до Земята.
Гигантската звезда се намира в близост до центъра на нашата галактика, където се предполага, че лежи супермасивна черна дупка, позната като Стрелец А*.
Колко точно голяма е UY Scuti?
Радиусът на нашето Слънце се оценява на 1,4 млн. км. За сравнение, радиусът на UY Scuti е 1700 по-голям от този на нашата звезда.
Това би означавало, че ако позиционираме UY Scuti на мястото на Слънцето, тя ще погълне първите пет планети от Слънчевата система – Меркурий, Венера, Земята, Марс и Юпитер.
Въпреки че UY Scuti притежава такива огромни размери, тя не се определя като масивна звезда от астрономите. Методите за изчисляване на масата на UY Scuti не са достатъчно точни, но учените предполагат, че тя е около 10 пъти по-голяма от тази на Слънцето.
Има вероятност в бъдеще UY Scuti да се превърне в супернова.
Това е стадият на една звезда, по време на който тя постепенно изчерпва хелия в ядрото си, тоест губи „горивото си”.
Тъй като не успява да понесе собствената си маса, звездата избухва и се превръща в така познатата супернова – може би едно от най-красивите събития в звездното небе.
Вероятността UY Scuti да стане супернова обаче е малка заради недостатъчната ѝ маса. Дори и това да се случи обаче събитието няма да може да се наблюдава с невъоръжено око от Земята.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!