У ран постепенно губи атмосферата си в космоса. Това показва нов анализ на данните на "Вояджър 2", като причината вероятно е нестабилното магнитно поле на планетата, съобщава онлайн изданието DigitalTrends.
Коронавирусът прекъсна и научна мисия на Марс
Учени на НАСА са анализирали 30-годишни данни от апарата. Те показват, че магнитното поле на Уран е в различна равнина спрямо оста на въртене на планетата.
Сателитите на SpaceX може да пречат на астрономите
Мъск показа първите 60 сателита за новата си услуга
Това означава, че магнетосферата се "клати" при въртенето на планетата и е много трудно да се направи модел или да се изчисли движението ѝ. Тази нестабилност позволява на слънчевия вятър да "откъсва" елементи от атмосферата на Уран и да ги изтласква в Космоса.
За сега учените нямат индикация с какво темпо Уран губи атмосферата си и колко от нея вече е загубена. Не се знае и дали темпото е достатъчно бавно, за да може тя да се възстановява.
Безос и Мъск в космическа битка на милиардерите
Amazon ще изстреля хиляди сателити за интернет достъп
"Представете си, че един космически апарат е прелетял през стаята ви и се е опитал да разбере характеристиките на цялата Земя. Очевидно няма да може да в каже какво представляват Сахара или Антарктика", казва Джина ДиБрачио, която е ръководител на екипа.
Откритието дава нови насоки на учените за бъдещите наблюдения на Уран. "Именно затова обичам планетарната наука. Винаги отиваш някъде, където не знаеш какво има", коментира ДиБрачио.
Изграждането на база на Луната може да се забави
Марс има странни магнитни пулсации от древни скали
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!