Ultima Thule е уникален по рода си "геоложки Франкенщайн". Това е краткият извод от първите анализи на астрономите за най-отдалечения обект, който човечеството е изследвало от близо, благодарение на наблюденията на апарата "Нови хоризонти" в началото на тази година.
"Космическият снежен човек" се оказа плосък
Първите ясни снимки на Ultima Thule разкриха двоен обект
По време на 50--тата Конференция по лунна и планетарна наука в Тексас, астрономите на НАСА представиха първите по-подробни данни, които "Нови хоризонти" е събрала по време на близкото си прелитане покрай Ultima Thule.
"Нови хоризонти" успешно изследва най-далечния обект
"Паркър" оцеля след първото си доближаване до Слънцето
Учените казват, че прелитането е успешно на 100%, като са събрани всички желани данни и са извършени всички планирани наблюдения. Ultima Thule вече неколкократно изненада учените, като се оказа, че не е един обект, а два, които са прилепени един за друг.
Данните показват, че по-големият обект, Ultima, най-вероятно е съставен от много по-малки обекти, които с времето са се събрали и прилепили един към друг. "В известен смисъл Ultima има сравнително проста геология, подобно на Франкенщайн. Thule от друга страна има доста повече какво да каже", коментира Джеф Муур, част от изследователския екип, цитиран от Space.com.
Мистериозната планета след Нептун може да не е планета
На първите снимки се вижда кратер на Thule, който обаче не се вижда на цветните кадри. Цветът на обекта е предимно червен, като вариациите в цветовете съвпадат с някои вдлъбнатини и промени на релефа, но не с всички.
Учените не откриват и индикации, че двата обекта са се прилепили след силен удар. Според астрономите те са се образували отделно, като с времето са синхроинизирали орбитите и движението си и бавно са се долепили със скорост около 3 метра в секунда. Самите обекти не са сфери, а са плоски.
Учените сравняват допира с това човек да се удари в стенат докато ходи. От космическа гледна точка сблъсъкът е много лек.
Анализите показват, че в състава на Ultima Thule има метанол, лед, както има и доказателство за органични молекули. Всичко създава нови въпроси за образуването на подобни космически обекти, които понякога са в основата и на формирането на планети. За астрономите, Ultima Thule е като машина на времето, която им показва какво се е случило в ранните години на Слънчевата система.
Пред БиБиСи астрономите коментират, че въпросите все още са повече от отговорите, но вече започва да има известни насоки за историята на Ultima Thule. Екипът междувременно обмисля и бъдещето на "Нови хоризонти". Апаратът има още малко гориво и е възможно да бъде насочен към друг обект за анализ. Решението все още не е взето.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!