М еждународен екип от физици улови в огромен детектор под ледовете в Антарктида високоенергийни частици неутрино, предаде Франс прес.
Това може да хвърли нова светлина върху еволюцията на Вселената.
Частиците неутрино са от съществено значение в т.нар. "Стандартен модел".
Досега бяха улавяни частици неутрино, които произхождат предимно от земната атмосфера или Слънцето и са с далеч по-малка енергия.
Преди експериментите в Антарктида детектори в САЩ и Япония за пръв път уловиха двайсетина частици неутрино, които произхождаха от експлозия на свръхнова на 165 хил. светлинни години от Земята.
Сега 28 високоенергийни частици неутрино, идващи от всички посоки във Вселената, бяха уловени между 2010 г. и 2012 г.
от обсерваторията "Айскюб", която е изградена на дълбочина над 1 км под земята и е оборудвана с над 5000 оптични сензора.
Енергията на въпросните частици е 1 млрд. пъти по-голяма от тази на частиците неутрино със земен или слънчев произход. Като се има предвид, че частиците неутрино взаимодействат твърде малко с материята, е нужен огромен детектор, за да се увеличат шансовете да бъдат уловени подобни частици, отбелязват учените.
Частиците неутрино не притежават електрически заряд и затова взаимодействието им с материята е много слабо, казва експертът Грегъри Съливан от университета на Мериленд.
"Това им позволява да изминат огромни разстояния в междугалактичното пространство, без да бъдат деформирани от електромагнитни полета. Уловените сега частици неутрино притежават енергия, която е милиони или милиарди пъти по-голяма от тази на фотоните светлина и рентгеновите лъчи.
Частиците неутрино би трябвало да ни позволят да наблюдаваме Вселената на безпрецедентно енергийно ниво и
да опознаем по-добре черните дупки,
които излъчват радиация в центъра на галактики, както и гама експлозиите, които са най-мощните във Вселената.
Опитваме се да опознаем физиката на тези астрофизични механизми, докато ги наблюдаваме на енергийни нива, до които досега нямахме достъп", казва той.
Милиарди частици неутрино преминават през човешкото тяло всяка секунда, като поддържат скоростта си и посоката си на движение непроменени, обяснява Кара Хофман от същия университет.
Повечето от тях произхождат от Слънцето или земната атмосфера, докато космическите частици неутрино са по-рядко срещани, добавя тя.
По-доброто разбиране на космическото неутрино е от решаващо значение за напредъка на физиката на елементарните частици, астрофизиката и астрономията, казва тя и отбелязва, че учените са работили над 50 години, за да се проектира и изгради детектор на космическо неутрино.
Може би присъстваме на раждането на астрономията на частиците неутрино,
отбеляза физикът Маркус Акерман от Германския електронен синхотрон.
Сега полагаме усилия да разберем по-добре значението на тези наблюдения на частици неутрино и да опознаем произхода им във Вселената, казва и Олга Ботнер от университета в Упсала, Швеция.
Обсерваторията за неутрино "Айскюб" е плод на международно сътрудничество с участието на над 250 физици и инженери от няколко страни, сред които САЩ и Германия.
Резултатите от изследването са публикувани в сп. "Сайънс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!