Зо очнала професионалния си път още като студент в нетрадиционната специалност "Физика и музика" на Кардифския университет, доктор Садлър си поставя за цел да разбие стереотипа, че науката и музиката са две несъвместими области, както и закостенялото схващане, че всички учени са мъже и приличат на Алберт Айнщайн.
Тази година Уенди е специален гост на третото издание на Софийския фестивал на науката и идва с шоуто си "Музика срещу машина". То е невероятна възможност да преживеете музиката по един наистина нов начин.
Вижте какво още каза доктор Садлър.
- Могат ли технологиите някога да заменят музикантите?
- Според мен науката и технологиите са спомогнали музиката да стане достъпна за повече
хора. Сега много лесно можем да записваме музика, а едно време е трябвало да сте наистина богати, за да имате музика в дома си. Изобретяването на грамофона промени това и сега всеки може да побере хиляди песни в дланта на ръката си. Освен това, обикновено отнема много години, за да станеш добър в свирене на музикален инструмент, дори и да си много талантлив. Докато сега можете да използвате технологията за създаване на музика, дори и с много малко академични познания. Това може да означава, че много музикални произведения може би не са с брилянтно качество, но самата музика е достъпна за повече хора, които дори и да имат талант, не са имали възможност да срещнат учители. Мисля, че винаги ще има нужда от човешка намеса, за да се направи качествена музика, но и компютрите, които генерират мелодии, стават все по-добри в това. Истинската музика трябва да извира от емоцията на някого и точно това е мястото, където компютърно генерираните песни често ще се провалят.
- Какво е Теремин?
- Теремин е един от любимите ми странни инструменти. Той е изобретен от руския учен Леон Теремин през 1928 г. и е един от първите музикални инструменти, в които се използва електроника като метод за получаване на звук. Повечето музикални инструменти имат нужда или от удар, или от въздушна струя, за да се получат вибрации, докато с теремина просто движите ръцете си във въздуха. Дори не докосвате уреда. Човешкото тяло се намесва и взаимодейства с електрическите вериги и променя всичко. Можете да видите как самият изобретател свири на теремин http://www.youtube.com/watch?v=w5qf9O6c20o
Аз ще свиря на теремин в София, но въпреки няколкото години практика, все още не съм виртуоз.
- Как са свързани науката и музиката всъщност?
Мисля, че науката е от съществено значение за разбирането на музиката. Като започнем от физическите движения на инструментите и продължим с начина, по който звуковите вълни обикалят концертните зали, на нас ни трябват учени, за да усетим още повече красотата на музиката. Някои хора считат, че опознаването на изкуството чрез наука, например музика, го прави по-малко изключителна. За мен обаче е точно обратното. Майсторите на цигулки се нуждаят именно от учени, които да им кажат кое дърво е най-добро, за да генерира звук. После отново учени използат лазери, за да построят холографски образ на вибрациите и да разберат как свойствата на дървото засягат звука, който излиза от инструмента. Има ужасно много начини, по които науката всъщност развива музиката и ни помага да я разберем по-добре.
- Какво да очакваме от “Музика срещу машина”?
- “Музика срешу машина” е пътешествие, започващо в дните, когато са разработени основни машини за направа на музика, до света на iPod и синтезатори, който днес приемаме за даденост. Ще разгледаме как работят част от тези машини на практика. Публиката ще разбере нагледно какво създава звука и как той се превръща в музика. Ще чуем как ефектът auto-tune кара президента Обама да рапира и ще разберем как групи като Scissor Sisters правят своите фънки гласови ефекти. Ще предизвикам публиката да познае коя музика е изцяло компютърно генерирана.
- Вие свирите ли на някакъв музикален инструмент?
Да, пея и свиря на пиано и саксофон. В момента уча и китара, укелеле и теремин, но не напредвам много бързо.
---
Днес започна третото издание на Софийския фестивал на науката, който ще продължи до 12 май.
Какво се случва в ЦЕРН? Как да преборим лошия холестерол? Как науката променя правилата в секса? Доколко е редно науката да се прави на Бог? Каква е математическата връзка между парите и щастието? Колко кофеин има в чая?
Това само част от темите на
над 60-те събития през четирите дни на фестивала,
който ще се проведе в театър "София" и в шатри в парка "Заимов", съобщават инициаторите.
Уенди Садлър: Науката ни помага да разберем музиката
Тази година Уенди е специален гост на третото издание на Софийския фестивал на науката и идва с шоуто си "Музика срещу машина"
9 май 2013, 18:55
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!