Фм мът SOS Планета, който чрез дигитални ефекти, 3D и
компютърно генерирана анимация ангажира зрителите с проблемите на
планетата, включва много факти за околната среда.
Премиерата на филма е на 15 октомври.
Лентата конфронтира
публиката с някои от най-тежките
екологични катастрофи, пред които е
изправена Земята днес.
Филмът отвежда
публиката на три места с прекрасна
природа чрез смесица от живи кадри и
анимация и с помощта на компютърно
анимирани животни,илюстрира драстично опасностите, пред
които е изправен всеки един от
представените региони.
Парниковият ефект
Без частичен „парников ефект” Земята би била топка лед, много подобна на Марс, с постоянни средни температури много под нулата.
Но прекаленият парников ефект ще превърне Земята в друга Венера с плътна атмосфера от въглероден двуокис и средна температура на повърхността от над 500 градуса.
Когато слънчевата енергия достига Земята, част от нея се отразява обратно в Космоса. Останалата се абсорбира от земната повърхност и генерира топлина под формата на инфрачервена енергия.
Водна пара, въглероден двуокис и други газове в атмосферата улавят по-голяма част от излъчваната инфрачервена енергия и изпълняват ролята на топло одеяло около планетата, което осигурява стабилен климат за живота на Земята.
Без земната атмосфера по-голямата част от тази топлинна енергия ще се изгуби, в резултат на което ще настъпи нов ледников период. Парниковият ефект предпазва Земята от тази климатична катастрофа.
Прекомерните емисии на въглероден двуокис в отработените газове на автомобилите и от други източници доведе до увеличаването на количеството топлинна енергия, задържана в атмосферата – тъй нареченият засилен парников ефект.
Kоличеството въглероден двуокис във въздуха нарасна с 30% през миналия век
Свръхулов на риба и океаните
Единствените големи събития, засягащи океаните, които привличат пълния медиен интерес, са разливите на петрол или изпускането на химикали в реките, които се вливат в моретата. Екологичните щети от петролните разливи и химичните замърсявания са тежки и заслужават внимание, но те заплашват в далеч по-малка степен живота в океаните от ежедневния свръхулов на риба.
Технологични постижения като сонар, радар, сателитно откриване на риба и огромни риболовни кораби с мрежи, които могат да покрият футболно игрище, промениха основите на риболова и причиниха свиване на рибната популация в цял свят.
Атлантическа сьомга, нюфаундлендска и нюингландска треска, камбала, пикша и писия вече са застрашени от изчезване. Числеността им е толкова малка, че вече не е изгодно да се ловят тези видове в голяма част от хабитатите им. Мигриращи гиганти като риба тон, риба меч, марлин и акули са застрашени от подобна съдба.
Популацията на възрастна атлантическа гигантска синьопера риба тон край източното крайбрежие на САЩ е намаляла с над 85% от 70-те години на 20 в., но понеже се продават по десетки хиляди долари за брой за суши в Азия, наскоро квотите за улов бяха увеличени.
Популацията на полово зряла атлантическа риба меч е само 20% от тази преди 15 години, а днес 90 % се лови преди да достигне полова зрялост.
През 20-и в. океанският риболов се е увеличил 25-кратно.
Обезлесяване
В десетте страни с най-развита промишленост в света няма тропически гори.
Редуцирането на горите на Земята продължава от много векове. Този процес, наречен обезлесяване, включва изсичането и изгарянето на дървета в такъв мащаб, че се унищожават цели екосистеми.
Ако обезлесяването продължи с настоящите темпове, световните тропически гори ще изчезнат до 50 години, което ще причини неизвестни промени в климата на Земята и ще доведе до изчезването на повечето растителни и животински видове на планетата.
Видове животни, представени във филма
Морска костенурка
Морската костенурка, която живее в топли води, е голямо влечуго, чиито крайници са оформени като плавници. Морските костенурки са студенокръвни животни, които регулират телесната си температура, като се придвижват към по-топли или по-студени места.
Най-често морски костенурки се срещат във водните басейни в тропичния и субтропичния пояс. За разлика от топлокръвните животни като бозайниците, костенурките не генерират топлина в телата си от усвояване на храната. Шест от седемте вида са обявени от Фондация „Дива природа” за застрашени или сериозно застрашени.
Научна класификация: Костенурките са от разред Testudines и клас Reptilia.
Скритошийните костенурки са подразред Cryptodira, а страничношийните костенурки са от подразред Pleurodira.
Орангутан
Едрата безопашата червеникаво-кафява човекоподобна маймуна има груба рунтава козина и дълги силни ръце.
Орангутани се срещат само в горите на Борнео и Суматра. Те прекарват по-голямата част от времето по дърветата.
С дългите си ръце с длани с форма на кука и със стъпалата се захващат за клони и лиани. Рядко слизат на земята, но когато го правят, ходят на четири крака.
Популациите орангутани са намалели с над 90% през миналия век и човекоподобните маймуни са обявени официално за застрашени.
Научна класификация: Орангутанът е от семейство Pongidae. Класифицира се като Pongo pygmaeus.
Полярна мечка
Полярната мечка е най-едрото месоядно сухоземно животно на света и живее в Арктика по бреговете и на плаващи ледени късове. Единствената морска мечка е по-дълга от другите и тялото й има аеродинамична форма, пригодена за живот във водата.
Дългата козина между възглавничките на лапите предпазва краката на мечката от студа и създава сцепление на леда. Твърдата козина на предните крака и много широките предни лапи й помагат да плува.
С помощта на широките предни лапи понякога покрива дълги дистанции в леденостудените води. Видът се смята за уязвим.
Научна класификация: Полярната мечка е от семейство Ursidae в разред Carnivora. Класифицира се като Ursus maritimus.
Гибон
Гибонът е дребна човекоподобна маймуна, която живее по дърветата в югоизточна Азия. Има стройно тяло и дълги ръце, което му позволява да се люлее бързо и да скача ловко от клон на клон. Приматът е един от малкото бозайници, които могат да издържат теглото си, като висят само на ръце.
Приматите живеят в разнообразни хабитати, но са ограничени от нуждата си от топлина.
Повечето примати живеят в тропическите джунгли или сухи гори, но някои живеят в сухи савани, а други са се установили в студени планински региони в Китай и Япония.
Над 110 вида примати – почти половината от всички в света, са застрашени от изчезване. Това нарежда приматите сред най-уязвимите животни на земята. Пет от деветте вида гибони се смятат за застрашени.
Научна класификация: Гибоните са от семейство Hylobatidae, а големите човекоподобни маймуни са от семейство Hominidae.
Змия
Змията е безкрако влечуго с дълго гъвкаво тяло, покрито с припокриващи се люспи. Змиите имат тънък раздвоен език, нямат ушни миди, а винаги отворените им очи са защитени от неподвижни прозрачни ципи. Има над 500 вида змии, числящи се към над 10 семейства.
Змиите се приспособяват добре и населяват хабитати, включващи от дупки в земята до върховете на дърветата и подводни дълбини от почти 150 м.
Срещат се на всички континенти с изключение на Антарктида и макар че са най-изобилни в тропическите райони, много оцеляват в региони, отличаващи се с екстремно ниски температури.
Няма змии единствено в част от полярните области и на изолирани острови като Ирландия и Нова Зеландия.
Научна класификация: Змиите са от подразред Serpentes, а заедно с гущерите са в разред Squamata, клас Reptilia.
Морско конче
Морското конче, чиято глава прилича на тази на кон, е една от множеството дребни риби от едно семейство с морските игли. Има дълги цилиндрични челюсти, които напомнят хобот.
Тялото е късо с издължена опашка, покрито с множество големи правоъгълни костни пластини, с шипове и издатини по продължение на местата на свързване. В топлите и умерено топли морета са открити над 30 вида. Всички живеят близо до брега, често се развиват в застояла вода.
Научна класификация: Морските кончета са от вида Hippocampus, семейство Syngnathidae. Обикновеното морско конче се класифицира като Hippocampus hudsonius.
Учим за природата със SOS Планета
Филмът SOS Планета, който се опитва чрез дигитални ефекти, 3D и компютърно генерирана анимация да ангажира зрителите с проблемите на планетата, включва много факти за околната среда
9 октомври 2010, 16:41
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!