Н аблюдатели на събития, разтърсващи Космоса, за първи път са открили сливането на черна дупка с неутронна звезда. Феноменът е наблюдаван на два пъти, предаде "Франс прес", позовавайки се на международно проучване.
Откриха звезда, която губи периодично до 97% от яркостта си
Астрофизиците вече са наблюдавали сливания между черни дупки или неутронни звезди, но никога досега не са виждали "смесени двойки", според съобщението за пресата на Националния център за научни изследвания (CNRS).
"Именно липсващото звено ще помогне да разберем сливанията, като теориите обхващат всички тези явления", отбелязва астрофизикът Астрид Ламбъртс, водещ автор на изследването, публикувано в сп. "Астрофизикъл джърнъл летърс".
На Марс може да има действащи вулкани
Двете събития са наблюдавани с интервал от десет дни през януари 2020 г. от детекторите на гравитационни вълни LIGO и Virgo. Гравитационните вълни представляват малки изменения в изкривяването пространство-време, причинени от явления от мащаб като сливането на две черни дупки. Анализирайки формата на вълната, като тази, причинена от камък, хвърлен на повърхността на езерце, учените могат да определят разстоянието и наличните маси.
Астероидът Левски и защо на Марс има кратер Дулово
Двете отделни сливания са наблюдавани на около 900 милиона и един милиард светлинни години от Земята. Черните дупки са имали маса съответно 8,9 и 5,7 пъти по-голяма от тази на Слънцето. Пред тях неутронните звезди със съответна маса 1,9 и 1,5 пъти колкото слънчевата не са имали шанс да избягнат "фаталното привличане".
НАСА търси идеи как да храни пътуващите до Марс
"Ако разликата в масата е твърде голяма, черната дупка внезапно я поглъща", обяснява Астрид Ламбъртс, експерт по "масивни звезди", които са родоначалници на неутронните звезди и същинските черни дупки - едни от най-екзотичните обекти в космическия свят.
Първата снимка на черна дупка получи "ъпгрейд"
И двете сливания са резултат от колапса на масивна звезда в края на живота. Масата на черната дупка е толкова концентрирана, че силата на гравитацията пречи на всичко да избяга, дори на светлината. Неутронната звезда, макар и изключително компактна, остава видима.
Наблюденията на двете сливания на черни дупки с неутронни звезди допълват досегашната картина на близо 50 двойни сливания на черни дупки и шепа такива сливания на неутронни звезди.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!