М ного преди космическа скала да доведе до смъртта на динозаврите, по-малки нейни двойници донесли на света нужните за живот материали. През 60-те години на миналия век било открито, че метеоритите съдържат някои, но не всички, нуклеобазите, от които са се образували ДНК и РНК. Сега откриването на липсващите нуклеобази в метеоритите затвърждава тезата, че химията, необходима, за да се създаде живот идва от небето.
В ранният си период Земята била много враждебно място, достатъчно горещо на моменти, за да разкъса молекулите, необходими за създаване на живот. Това повдига очевидния въпрос – откъде са дошли тези молекули, когато на планетата възникнали подходящите за живот условия, а астероидите и кометите са очевидния отговор.
The missing essential nucleobases cytosine and thymine have been found in meteorites for the first time.https://t.co/NmiCcYFyaq
— IFLScience (@IFLScience) August 2, 2023
Идеята получила известна подкрепа, когато гуанин, аденин и урацил - всички нуклеобази, които помагат за образуването на нуклеиновите киселини, включително ДНК и РНК - били открити в метеорити заедно с пет други нуклеобази. Тези химикали са необходими, но не са достатъчни, за да бъде създаден животът на Земята. Така че съобщението, че липсващите основни нуклеобази - цитозин и тимин, са открити в метеорити за първи път, запълва голяма празнина в хипотезата.
Намирането на цитозин и тимин в метеоритите не е изненада. Освен въпроса как биха могли да присъстват на Земята, когато е било необходимо, експериментите, моделиращи условията в космоса, предполагат, че и двете трябва да са се формирали там. Въпреки това неуспехът в намирането на тези решаващи молекули в космическите скали оставя мъчителния въпрос дали има нещо, което сме пропуснали.
Meteorites and volcanoes may have helped jump-start life on Earth https://t.co/spzsRaSJbN pic.twitter.com/Q0kefpRF51
— SPACE.com (@SPACEdotcom) May 25, 2023
Цитозинът и тиминът са класифицирани като пиримидинови нуклеобази, образувани от единичен шестчленен азотен пръстен. Такъв е обаче и урацилът, който преди това е бил открит в метеорити. Водещият автор, професор Ясухиро Оба от университета в Хокайдо и съавторите вече са открили и трите в метеоритите Мърчисън, Мъри и този в езерото Тагиш. Същите проби включват и структурни изомери (молекули с еднакви атоми, но подредени по различен начин) на пиримидиновите нуклеобази.
Всички три метеорита са избрани, защото са богати на въглерод и са събрани скоро след приземяването им. Метеоритът Мърчисън бил истинско съкровище за учените, тъй като преди това в него били открити 96 различни аминокиселини. И все пак въпреки интензивността на изследване, на която бил подложен метеоритът, цитозин и тимин не са били открити досега. Вероятно защото по-суровите методи за екстракция, използвани от предишни изследователи, са унищожили по-деликатните молекули.
Два фрагмента от метеорита Мърчисън произвеждат концентрации на нуклеобазите, които варират с фактор 10, което показва, че си струва да се продължи търсенето, дори първата проба да не е съдържала молекулите, които учените са търсили.
What meteors and meteorites can tell us about how the Earth was made and the origin of life 💫🌙#UQ's Professor @tamarastro reports for ABC Science @abcnews https://t.co/WH1TZuNwMu@UQscience pic.twitter.com/zqxMQJVWii
— UQ News (@UQ_News) June 15, 2020
Екипът на Оба по-рано показа, че тези нуклеобази могат да се образуват от воден лед, въглероден окис, метанол и амоняк при условията налични сред звездите. Дали наистина са дошли от космоса, на този етап обаче това е само предположение.
Ако молекулите за живота са дошли от космоса, други планети също би трябвало да са се сдобили с тях, което значително увеличава шансовете да съществува живот и другаде във Вселената. Това заключение не трябва да се бърка с далеч по-екзотичната хипотеза за панспермия, според която самият живот идва на Земята от другаде.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!