У чените откриха къде изчезва водата на Марс. Причината за пустинния пейзаж на Червената планета са слабото магнитно поле и гравитация.
Загубата на вода се случва в горните слоеве на атмосфера, където слънчевата радиация и химичните реакции разграждат молекулите на водната пара до водородни и кислородни атоми.
Слабата гравитация на Марс - около 40% в сравнение с тази на Земята - не задържа водните молекули, а незащитената от магнитно поле атмосфера е напълно изложена на слънчевата радиация.
Сняг вали на още 4 планети, вижте кои са те
Изследователите от университета в Париж и Френския национален център за научни изследвания публикуваха резултатите от проучванията си в списание „Сайънс”. Те са анализирали данните от спътника „Юробар”, обикалящ в орбита около Марс.
Водната пара се натрупва в големи количества на височина над 80 км в марсианската атмосфера, но не се превръща в облаци, от които да валят дъжд или сняг, както това става на Земята.
Всъщност в атмосферата на Марс има от 10 до 100 пъти повече водни пари, отколкото теоретично би трябвало, с оглед на средните температури на повърхността на планетата.
НАСА откри лесно достъпен за астронавтите лед на Марс
Но всичката тази вода бива разграждана на кислород и водород с бързи темпове, особено през горещото и бурно лято.
Някога на Марс е имало течаща вода, реки, езера и морета, но те са изчезнали. Днес цялата вода е замразена главно на марсианските полюси или е в атмосферата.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!