У чени от Южноафриканската обсерватория по радиоастрономия MeerKAT публикуваха снимка, която показва хиляди древни галактики от ранните години на Вселената. Характерното е, че много от тях са с характеристиките на Млечния път.
Европа ще чисти космоса със специален робот
Всички галактики в изображението са новооткрити и наблюдавани за пръв път. Астрономите са използвали 64-те чинии на радиотелекопа MeerKAT, за да наблюдават съвсем малка, привидно тъмна, зона на небосклона. Тя е с площ приблизително колкото пет луни при пълнолуние.
НАСА откри лесно достъпен за астронавтите лед на Марс
Зоната е била наблюдавана 130 часа, като в нея са открити десетки хиляди галактики. Снимката горе показва само част от галактиките в тази зона, която е близо до южния полюс. Най-ярките петна всъщност са галактики със свръхмасивни черни дупки в своя център.
Многото по-бледи точки да галактики с характеристики на Млечния път. Количеството на галакиките е равномерно, но те изглеждат повече в центъра на снимката, защото там телескопът е най-чувствителен.
Кометата "Борисов" премина близо до Земята
Възможно ли е да има черна дупка в Слънчевата система
Тъй като радиовълните пътуват със скоростта на светлинета, те са своеобразна "машина на времето" за учените и им позволява да видят в детайли какво се е случило в ранните години на Вселената. Данните ще им позволят да проверят досегашните теории и знания. Снимката е първа по рода си като позволява на учените да "видят" най-ранните галактики, които са формирали повечето от звездите във Вселената.
Откриха черна дупка, която "не трябва да съществува"
Кометите могат да пренасят живот между соларни системи
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!