У чени от Националната обсерватория на Япония обявиха, че са засекли гигантски изригвания от близка зведа. Те са дело на звездата AD Leonis, която е червено джудже, съобщават учените през портала Eurekalert.
"Хъбъл" засне галактика, която се отдалечава с 1564 км/сек
Астрономи откриха "гола" планета с 18-часова "година"
Тя може да е малка, но заради по-ниската си температура се оказва идеална за изучаване на тези процеси при звездите, коментират учените. Оказва се, че AD Leonis има изненадващо мощна активност, като изригванията ѝ са до 20 пъти по-мощни от тези на Слънцето.
Подобна интензивност е рядка за нормалните звезди, но сравнително очаквана при червените джуджета. Въпреки това анализите на AD Leonis откриват някои изненадващи детайли, казва Косуке Намеката от Университета на Киото.
Две близки супер-Земи може да имат условия за живот
Засякоха сблъсък между черна дупка и "мистериозен обект"
Например, че енергията във водородните атоми на най-мощното засечено изригване на AD Leonis е около 10 пъти по-голяма от тази в типично изригване на Слънцето. За пръв път учените откриват подобен феномен. Те са забелязали и че светлината от тези атоми се увеличава, но това не води до увеличаване на яркостта в останалата част на видимия светлинен спектър.
Досега учените са свикнали да засичат увеличение в по-широк спектър, но не и в енергията само от конкретни атоми. Откритието е дело на новия, по-прецизен телескоп Seimei.
Анализът на звездата ще продължи. Тя се намира на 16 светлинни години от Земята, което я прави много подходяща за продължителен анализ. Телескопът Seimei ще има важна роля в това и други проучвания, като учените очакват чрез него да успеят да изучат по-добре и други екстремни процеси.
В Млечния път може да има 6 млрд. "земеподобни" планети
Учени предлагат нова защита от астероиди
Повече информация за тези изригвания ще помогне и в предвиждането и на процесите на Слънцето. При достатъчно данни може да се работи и в посока за създаване на средства за защита от мощни изригвания, които водят и до сериозни магнитни бури. А те могат да нанесат щети на множество системи на Земята. В по-амбициозните цели на учените е дори да разберат как тези процеси влияят на съществуването или създаването на живот на други планети.
Учени доказаха и основата на Теорията на относителността
Япония разработва нов метод за унищожаване на космическите отпадъци
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!