Д НК може да съхранява не само генетична информация. Учени от университета на Харвард са успели да направят първата "молекулярна записвачка" и са записали видео в истински, живи ДНК клетки, съобщава сайтът на университета.
Учени съживиха изчезнал вирус чрез ДНК по пощата
10 факта за ДНК, които може и да ви изненадат
Учените са използвали няколко кадъра от първия записан филм в историята - ездач на галопиращ кон. Те са използвали метода за редакция на гени CRISPR, за да запишат информацията върху ДНК клетките на бактерии. Възстановеното от клетките видео е с по-лошо качество, но достатъчно ясно. Данните се извличат обратно чрез традиционно ДНК секвениране.
Учени ще могат да създават поръчкови организми
Създадоха хибрид между прасе и човек
Разбира се, целта на учените не е да направят био твърди дискове, за да съхраняваме филми. "Искаме да превърнем клетките в историци. Представяме си система с биологична памет, която е много по-малка и приложима спрямо днешните технологии и може да следи много събития по не интрузивен път", коментира Сет Шипман, един от авторите на проучването.
Лекуват рак с генномодифицирани клетки
Целта е създаването на метод, чрез който да може да се записва информация в гените на живи клетки и тя да се извлича по-късно. По този начин ще може да се следи развитието на болести, ефектът от лечения, цялостните процеси в организма и др.
Освен това учените смятат, че чрез подобна технология, ще може да се научи повече и за мозъка. "Искаме да използваме неврони, за да запишем молекулярната история как мозъкът образува мислите. Подобна молекулярна записвачка ще ни позволи да събираме данни от всяка клетка в мозъка едновременно без да се налага да имаме пряк достъп до тях или да нарушаваме системата, за да извличаме генетичен материал или протеини", допълва Шипман.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!