К онсултативен комитет от американски експерти прояви резервираност относно нов спорен метод за оплождане инвитро, комбиниращ ДНК на трима души, предаде Франс прес.
Методът цели създаването на ембрион без генетични дефекти, отговорни за появата на неизлечимите наследствени болести.
В края на двудневно заседание комитетът представи препоръките си към Управлението за контрол над хранителните продукти и лекарствата относно сигурността на тази процедура при клинични опити. До момента тази техника е е експериментирана само при маймуни.
Експертите не изразиха становище по етичните въпроси, които този метод би повдигнал. Противниците съзират в него генетични манипулации, целящи създаването на бебета по поръчка.
"Безпокойство за състоянието на тези деца е голямо", посочи президентът на комитета д-р Еван И. Снайдър, изразявайки мнението на преобладаващия брой на членовете.
"Усещането в комисията на този стадий от проучването е, че липсват достатъчно данни, както от експериментите с животни, така и лабораторни, които да позволят започването на клинични опити", добави той.
Учените са на мнение, че процедурата, наречена "оплождане инвитро с трима родители", би трябвало да бъде разрешена за клинични опити, основавайки се на нейния огромен медицински потенциал.
Методът се състои в отстраняването от яйцеклетката на майката на дефектната митохондриална ДНК (генератор на клетъчна енергия) и заместването й със здрава митохондриална ДНК от друга жена.
След като бъде оплодена в лаборатория от спермата на бащата, яйцеклетката се имплантира в майката и от този момент бременността може да протече нормално.
Тази процедура е създадена от Шукхрат Миталипов, учен от Университета в Орегон. След като успя да предизвика раждането на пет съвършено здрави маймуни, той предлага техниката да бъде клинично експериментирана с хора.
Всяка година между 1000 и 4000 родени в САЩ деца развиват митохондриални болести, в повечето случаи преди да навършат 10-годишна възраст. Тези патологии варират и обикновено засягат централната нервна система, предизвиквайки слепота и сърдечни
проблеми.
Американски учени и преди са експериментирали успешно оплождане, комбинирайки генетични материали от трима души, но с друга техника.
Процедурата повдигна множество въпроси, което принуди Управлението за контрол над хранителните продукти и лекарствата да помоли учените да не прибягват до нея без предварително специално разрешение.
Великобритания се готви да приеме нова законова уредба, която ще я направи първата страна в света, предлагаща възможността за бебета от трима родители
на семействата, които искат да избягнат предаването на нелечими наследствени заболявания на децата си, съобщиха Ройтерс и Асошиейтед прес.
Методът е предназначен е да помага на семейства с митохондриални заболявания, които са нелечими и се предават по майчина линия. От тях страдат едно на 6500 деца по света.
Митохондриалният трансфер ще се разрешава само когато има сериозен риск от тежко заболяване и недъг. Родените с този метод деца няма да имат право да научат кой е третият родител.
Обявените от британското министерство на здравеопазването консултации ще приключат през май. Тяхната цел е да определят не дали да бъде разрешен митохондриалният трансфер, а каква да бъде процедурата, съобщи в. "Дейли телеграф". След като бъдат изработени правилата, всеки случай ще се разглежда отделно от Британската служба за човешко оплождане и ембриология, която ще издава разрешенията. Очаква се засегнатите семейства да могат да получат лечение още от края на тази година.
Британското законодателство сега забранява промяната на човешка яйцеклетка или ембрион преди тя да бъде имплантирана в жена. Разрешено е това да се прави само с изследователска цел в лаборатории.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!