У лтразвук намалява вътреочното налягане при глаукома. Технологията е предназначена за лечение на пациенти от глаукома, за които другите терапии са се оказали неефикасни, съобщи сп. "Сианс е авнир".
Когато става въпрос за глаукома, лекарите обикновено пристъпват към хирургична операция или лазерна терапия. Двата метода имат ефект върху трабекулума - тъкан, която филтрира вътреочната течност. Хирургът може да ползва мини инвазивен метод, свързан с много фини разрези, или да направи микро "дупки" с лазер, за да намали вътреочното налягане.
Най-новият пробив в тази област обаче е свързан с друг метод, при който се ползва високоинтензивен фокусиран ултразвук.
Чрез него се въздейства върху цилиарното (ресничесто) тяло в окото - структурата, която произвежда вътреочната течност.
"Така количеството ѝ намалява за продължителен период", уточни експертът по офталмология Жан-Франсоа Рулан от болницата "Клод Юрие" в Лил, който е участвал в първите клинични изпитания на метода.
Технологията е разработена от френската фирма EyetechCare, но засега се прилага единствено на засегнати от глаукома пациенти, за които лазерната терапия и хирургичната намеса не са били успешни.
Процедурата може да бъде извършена амбулаторно с местна упойка, без да се прибягва до хоспитализация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!