П реди повече от 10 години климатолози и изследователи се договориха да правят анализ на ефектите от парниковите газове върху бъдещия климат на Земята. Те направиха това чрез компютърен модел, който анализира енергийните системи.
След шестия доклад за оценка (AR6), разработен от Междуправителствения комитет по изменението на климата (IPCC) става ясно, че днес имаме много малка възможност да "рестартираме" планетата.
В предишния доклад от 2014 г. (IPCC Fifth Assessment Report (AR5), учените разработиха няколко сценария за това какво може да се случи със Земята вследствие от парниковите газове и климатичните промени до 2100 г.
Единият сценарий описва свят, в който средната световна температура се поддържа доста под 2° по Целзий над прединдустриалните нива. Нещо, което обещаха да направят всички нации по време на срещата за споразумението за климата през 2015 г. в Париж. Вторият сценарий пък говори за поддържането на 3° по Целзий над прединдустриалните нива.
А последният сценарий описва ужасяващо бъдеще, в което интензивно се използват изкопаеми горива, всякакви политики за ограничаване на глобалното затопляне са изключени, което ще доведе до повишение на температурата с близо 5°C до края на века.
Бидони и варели с опасни отпадъци край Луковит
Този доклад беше предназначен да изследва малко вероятното бъдеще с висок риск заради вредните емисии, обясняват учените. Но той е широко използван от някои експерти, политици и медии като вероятен резултат от "човешките дейности".
Голяма част от информацията за влиянието на климата е взета от този доклад.
Тези сценарии са много вероятни да се случат, ако не се вземат строги мерки за намаляване температурата на Земята.
Медиите обаче често преувеличават написаното в доклада от 2014 г., понякога дори без да съобщават подробностите в него, отбелязват климатолозите.
Тези действия водят до по-нататъшното объркване какви са вероятните последствия от вредните емисии.
ИТ лидерите с призив за повече усилия за климата
Фокусът върху най-лошия възможен сценарий води до крайности, вместо да се търсят пътищата, по които може да се излезе от ситуацията.
Според климатолозите светът, описан в документа, с всяка изминала година става все по-малко вероятен да се случи.
За да се стигне до най-лошия последен сценарий, представен в доклада, се изисква безпрецедентно петкратно увеличение при използването на въглища до края на века.
Климатичният апокалипсис вече се случва
Освен това понижаването на цената на енергията от възобновяемите източници е тенденция, която е малко вероятно да се обърне – дори и при липса на нови политики за климата.
Настоящите статистики сочат, че светът е тръгнал в посока до края на века средната световна температура да достигне около 3° по Целзий над прединдустриалните нива.
За сравнение сегашната средна световна температура е с 0,85º C по-висока, отколкото е била през XIX век, посочват от Европейската комисия.
Катастрофално ще бъде температурата да е по-висока с 5º C, но пътят е дълъг, докато я достигнем, посочват климатолозите.
Не можем да се задържим на 3º C, но не трябва и да пренебрегваме промяната, към която светът се е насочил, категорични са те.
Какъв е бъдещият климат на България
Според учените отчетите от емисиите за последното десетилетие не потвърждават думите на критиците, според които сме изправени пред ужасяващото бъдеще от най-лошия сценарий.
Важно е да се задава въпросът "кое е най-лошото, което може да се случи", но всички ние – учени, изследователи, политици влиящи върху климата – трябва да спрем да представяме най-лошия сценарий като единствения вероятен да се сбъдне, казват климатолозите.
Като се преувеличава вероятността от екстремни климатични въздействия, работата по задържането на температурите изглежда още по-трудно, отколкото всъщност е.
Все пак това не значи, че действия по справяне с глобалното затопляне не са от съществено значение.
Alphabet: Най-големият проблем е климатична криза
Необходими са три стъпки през следващата година във връзка с последния шести доклад:
Първо, да се проучи по-добре и да се обяснят по-ясно климатичните промени, пред които човечеството е изправено. Второ, различните работни групи (съсредоточени върху климата, въздействията и намаляването на земната температура) да представят различни сценарии в своите анализи и изявления. Трето, проучванията за въздействие върху климата трябва да включват последствия, които да съдържат по-правдоподобни резултати, както и всички възможни последици от глобалното затопляне да бъдат ясно обозначени колко е вероятно да се случат, а не като нещо, което със сигурност ще се случи.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!