М еждународен екип от учени е разработил нова технология, която може да помогне за откриване на ракови клетки. Тя представлява модифицирана батерия, която може да достига всички места в тялото и да помогне за по-ранното засичане на ракови образувания, съобщава Engadget.
Методът CATCH позволява модификация на бактерия, която има способността да взима свободна ДНК от заобикалящата я среда и да я интегрира в своя геном, за да расте. Учените са сложили в такава бактерия дълги ДНК вериги, които са част от човешките ракови клетки. Те образуват едната част от "кода", а ако бактерията намери и приеме другата част, така ще завърши веригата.
При тестовете учените са добавили и антибиотичен геном, който да се активира, когато бактерията завърши веригата. Това се използва за потвърждение на наличието на ракови клетки.
Изпращат минимозъци на Международната космическа станция, ето защо
Учени създават най-подробната „карта“ на човешкото сърце
Разработката работи в лабораторни условия и при тестове в мишки, но все още не е готова за реална диагностика. Учените искат да увеличат прецизността ѝ, като също така искат да я доразвият, за да може да се използва не само за засичане, но и за лечение на ракови клетки.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!