У чени от университета ETH в Цюрих са направили "земетръсна стая", в която тестват как биха се усещали земетресения на Марс. Целта е да се провери как т.нар. "марсетресения" ще се отразят на бъдещите мисии до Червената планета.
Животът на Марс може да е възможен чрез нова идея
НАСА представи новата капсула за кацане на Луната
Учените са използвали реални данни от марсиански трусове, които са записани от апарата InSight на НАСА. Те са пресъздадени в експерименталната стая, като показват какво е усещането.
За сега са открити две семейства трусове. Първата е с по-висока честота, като наподобява много трусовете на Луната. Втората е с много по-малка честота, като според учените това може да се дължи и на по-голямото разстояние на епицентъра от уредите на InSight. И двата вида обаче са с по-голяма продължителност спрямо трусовете на Земята.
3D принтирани органи може да лекуват живеещите на Марс
Учените казват, че трусовете на Земята обикновено са между 10 секунди и няколко минути, докато тези на Луната може да продължат повече от час. Причната е разликата в структурите на космическите тела. На Луната например липсва "спирачка" на трусовете, каквато роля има вулканичната активност, вътрешната топлина и дори водата и вятърът. Всички те съединяват скалните маси и възстановяват тяхната цялост. Луната няма такива процеси, а освен това повърхността ѝ е сериозно увредена от множеството метеоритни удари. Затова трусовете там отекват и се получава своеобразно "ехо", което удължава продължителността им.
Първоначалните анализи показват, че трусовете на Марс попадат между земетресенията и "лунетресенията" като характеристики. За сега сигналите показват, че трусовете продължават между 10 и 20 минути. Учените обаче все още нямат информация каква част от кората на Марс е увредена - дали е с няколко километра дълбочина като при Луната или фрактурите са по-плитки.
SOFIA откри първата молекула на Вселената
Мистерията с метана – има ли живот на Марс
За момента има само един сеизмометър на Марс, като учените разчитат и на допълнителни данни и анализи. Когато броят на уредите се увеличи с бъдещите мисии, това ще даде още по-ясна картина за процесита на Червената планета.
Учени заснеха въртящи се черни дупки
Какво откри най-мащабното търсене на извънземни
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!