Р уски учени започват днес в Антарктида експеримент по събиране на прашни частици от кометата ISON, чието ядро се разпадна при прелитането й край Слънцето.
Това ще позволи да бъде потвърдена хипотезата за възможно пренасяне на "тухлички на живота" от планета на планета, съобщи за РИА "Новости" инициаторът на проекта и ръководител на групата криоастробиолози, сътрудникът на Лабораторията за генетика на еукариотите към Петербургския институт за ядрена физика (ПИЯФ) "Б.П.Константинов".
С изследването се заемат учените, които работят на станцията "Восток".
"Според дадената им задача те трябва да съберат прах в района на 14-15 януари, после на 17-18 януари и накрая в края на януари", съобщава Булат.
Сергей Булат твърди, че експериментът по събиране и изучаване на космически прах е първият по рода си в Русия и в света.
Кометата ISON е връстница на раждането на Слънчевата система преди 4,6 милиарда години. По тази причина нейните частици могат да предоставят важна информация за веществата в момента на формиране на нашата планетна система.
"Най-интересното е дали в кометното вещество има протоорганика - въглеродни съединения, предшестващи появата на живи организми", подчертава Булат в интервю за ИТАР-ТАСС.
Антарктида е избрана като идеалното място за събиране на космически прах, тъй като тук долита минимално количество земен прах, от 100 до 1000 пъти по-малко, отколкото в Арктика, отбелязва Булат.
Учените ще събират космически прах на двуслоен полиетилен с широчина 1 метър и дължина 150 метра. Общо ще бъдат използвани пет такива платна. Преди това самите учени ще бъдат облечени в специални стерилни костюми.
След края на експеримента полиетиленът ще бъде опакован, ще бъде вкаран газ аргон, който да измести въздуха, и така ще бъде изпратен в Санкт Петербург. Там вече ще бъде извършено извличането на космическия прах.
В специални стерилни контейнери ще бъде събран и сняг. Булат е разказал, че прашинките от космоса, които ще бъдат събирани, са толкова малки, че не се нагряват и не изгарят в плътните слоеве на атмосферата на Земята, както метеорите. Те падат бавно и съдържащото се в тях вещество представлява огромен интерес за учените.
Все пак Булат не е уверен, че в "мрежата им" ще попаднат именно частици от ISON.
От своя страна, астрономът Станислав Короткий, научен ръководител на астрономическите изследвания в обсерваторията Ка-Дар, Южна Москва, припомня, че на 16 януари Земята ще премине именно през траекторията на кометата ISON по пътя й към Слънцето.
Затова космически прах е най-добре да се събира преди и след тази дата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!