У чените започват най-подробния анализ извършван някога на скелет на стегозавър – тревопасен динозавър, съобщава Би Би Си.
Изследователите се надяват да разберат колко е тежал, как се е движил и
за какво е използвал емблематичните две редици костни плочки на гърба си.
Екип от Великобритания е сканирал всяка една от 360-те кости на стегозавъра в компютър и е направил дигитална реконструкция на динозавъра. Екземплярът, по прякор "Софи", който е открит миналата година в САЩ, е придобит от Природонаучния музей в Лондон, където е изложен сега.
Въпреки че стегозаврите са едни от най-известните динозаври, те са сред тези, за които учените знаят много малко.
Открити са само шест частични скелета на съществото, живяло преди около 150 млн. години.
Стегозавърът може да порасне до размерите на микробус, а гигантските костни плочки на гърба му са неговата най-отличителна черта. Сега с помощта на медицински изобразителни техники и 3D сканиране учените от Природонаучния музей в Лондон се надяват да науча много повече за този вид.
Водещият учен по проекта проф. Пол Барет заяви, че той и колегите му се интересуват най-вече да разберат за какво стегозавърът е използвал плочките на гърба си. "Искаме да установим дали те са използвани за отбрана или като радиатор за отдаване или приемане на топлина", казва професорът пред Би Би Си Нюз.
Скелетът на Софи е пълен 80% и се смята за един от най-завършените образци в света.
Сред тайните, които изследователите искат да разкрият е и как динозавърът е бил в състояние да ходи с толкова малки предни крака и с толкова големи задни крака.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!