В ъзможно ли е космическата тъмна материя да не съществува? Тя е недостъпна за наблюдение със съвременните методи (нито излъчва, нито отразява достатъчно електромагнитни вълни) и е с неизвестен състав, но изследванията досега показваха, че може да бъде индиректно засечена заради гравитационните си въздействия върху видимата материя.
Експеримент с тъмна материя засече "неочаквани" сигнали
Или иначе казано, се приема, че във Вселената има нещо, което не се вижда с обикновени оптични и радиотелескопи или както и да било, но е с много голяма маса, която личи само по неговата гравитация.
Учени от САЩ, Великобритания и Република Корея сега предполагат, че тъмната материя не съществува. Проучването им, според което е възможно хората да не разбират напълно законите на гравитацията, е публикувано в сп. "Астрофизикъл джърнъл".
Смята се, че тъмната материя съставлява 85% от Вселената и създава гравитационни сили, които движат звездите и галактиките. Въпросната загадъчна материя никога не е наблюдавана директно.
Научните събития, които очакваме през 2021 г.
Понятието тъмна материя е въведено, за да се обясни проблемът със скритата маса в космоса. Според законите на небесната механика видимите астрономически обекти трябва да се държат по определен начин. В действителност обаче поведението им е различно от очакваното, сякаш върху тях действат невидими сили.
Според авторите на настоящото проучване всички гравитационни сили в космоса могат да бъдат обяснени математически, поради което не е необходима теория за тъмната материя.
Учени доказаха и основата на Теорията на относителността
Изследователите се позовават на алтернативна теория за гравитацията, предложена в началото на 80-те години на миналия век от израелския физик Мордехай Милгром, наречена модифицирана Нютонова динамика (MOND).
Милгром твърди, че гравитационните правила в космоса са по-различни от закона за гравитацията на Нютон. Според модифицираната Нютонова динамика движенията на обект във Вселената зависят не само от собствената му маса, но и от гравитационното привличане на всички други маси в пространството - т.нар. ефект на външното поле.
Заснеха втората най-мощна експлозия след Големия взрив
В своето проучване международните специалисти, които са използвали наблюдения от космическия телескоп "Спицър" твърдят, че са открили признаци за ефекта на външното поле в 153 галактики. Това може да означава, че нашето разбиране за гравитацията в космоса е непълно и всички несъответствия могат да бъдат обяснени с помощта на математика.
Предстои новата хипотеза да бъде тествана върху други астрономически обекти като галактически струпвания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!