И зхранването на световното население е проблем, който и в момента е доста сериозен. Според данни на ООН около 345 млн. души по света са "на ръба глада". Ситуацията ще продължи да се влошава, ако не се предприемат действия веднага.
Има множество паралелни причини, които влияят както на производството, така и на доставките на храна. Пандемията, войната в Украйна, недостигът на материали, високите цени и разходи са криза след криза, които се натрупват и допълнително влошават ситуацията.
Учени и експерти от Световната програма за прехрана на ООН разработват план, който да помогне за изхранването на 1 млрд. души. Той включва по-внимателен подход и умно управление на ресурсите, съобщава CNET.
"Подценявали сме риска": Катастрофален сценарий за Европа
Например по-добро изхранване на добитъка чрез храни, които хората изхвърлят или не използват пълноценно, като остатъци от зеленчуци. Учените на изработили компютърен модел, който показва, че при такъв подход, наличието на храна за хората може да се увеличи с 13% от гледна точка на калории и с 15% повече протеини.
Само това е достатъчно да осигури храна за 1 млрд. души. "По ефикасното използване на остатъците и субпродуктите могат да намалят нуждаещите се от храна и да увеличи наличностите без да се увеличава и използването на ресурси", коментира Вилма Сандстрьом от Университета Аалто, която е и ръководител на екипа.
Климатът може да влоши 58% от инфекциите
Може ли да се „лови” въглерод и да се съхранява под земята (ВИДЕО)
Анализ на други учени от 2017 г. показва, че 86% от храната на добитъка вече включва продукти, които не са ядими от хората. Затова загубата на храна от животните е минимална. А тези 14% могат да се оптимизират в полза на хранителните наличности. Предишно проучване и на Сандстрьом открива, че чрез оптимизиране на веригата за доставки могат да се намалят хранителните загуби и да се увеличи наличността с 12%. В комбинация с използването на субпродукти и остатъци, това може да увеличи общата храна с една четвърт, смята Матти Кумму, съатвор на проучването.
Учените допълват, че подходът трябва да се съобразява според района и нуждите му. Не всички субпродукти са подходящи, тъй като някои не са достатъчно хранителни. И тук науката може да реши проблема, като чрез модели и анализи се изработват "менюта" за добитъка, които да са "изцяло от неконкурентни храни", които осигуряват нужните вещества.
Екипът отбелязва, че е нужен и нов план за световна прехрана. Той не включва увеличаване на ресурсите, а преосмисляне на наличното и по-разумното му използване. Световната прехрана е един от основните източници на деградация на околната среда, като за нея се използва над една трета от сушата на Земята, 70% от питейната вода и генерира между 20% и 30% от вредните емисии. Затова по-разумното използване на наличните ресурси може да даде значителни положителни разлики, да увеличи наличната храна и да намали вредните емисии, но реализирането на този план ще изисква много усилия от множество участници.
Битката за бъдещето на Земята – ще я спечелим ли?
Факти и лъжи за климатичните промени
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!