Е дин-единствен тумор може да бъде съставен от няколко отделни ракови образувания, за които са нужни различни терапии, смятат учени, цитирани от Би Би Си.
Екип от Института за онкологични изследвания в Лондон разработи нова технология за изследване на разнообразието от ракови образувания. Тя разкри невероятните различия между раковите клетки.
Специалистите са на мнение, че нови лекарства, които вземат за мишена ракови клетки, могат да се окажат неефикасни поради неспособността си да унищожат всички ракови тъкани.
Туморът се появява като единствена клетка, която мутира неколкократно и се дели неконтролируемо. Това обаче не е краят на процеса. Раковите клетки продължават да мутират и стават по-агресивни. Те се разпространяват в организма и придобиват резистентност към лекарства.
Процесът е хаотичен и води до поява на тумор, съдържащ ракови клетки, които са мутирали по различен начен.
Резултатите от изследването ще намерят голямо приложение в медицината, заяви проф. Мел Грийвс.
Екипът му изследвал "раковото многообразие" у 5 деца, засегнати от левкемия.
Учените сравнили мутациите в отделни ракови клетки с познатата им банка данни за мутациите. Оказало се, че пациентите са засегнати от между 2 и 10 генетично различни вида левкемия.
"Всеки пациент бе засегнат не от един, а от няколко вида рак, отбеляза проф. Грийвс. Резултатите показват защо имаме големи проблеми с болестта в напреднал стадий."
Учените сравниха многообразието на рака с дърво. Първите мутации, които могат да се отъждествят със ствола, са нещо обичайно за всички ракови клетки. След това обаче туморът "се разклонява".
Лекарствата трябва да вземат за мишена "ствола" на тумора, поясниха учените.
Това означава, че терапия, която взема за мишена "разклонение" на тумора, ще забави развитието му, но няма да го спре.
Учените фокусирали вниманието си върху левкемията, защото при нея многообразието е по-малко в сравнение с други видове рак, като например меланома, който може да е със стотици "разклонения".
Резултатите от изследването са публикувани в "Геном рисърч" (Genome Research).
Според проф. Крис Бънс, участвал в проучването, учените започват да разбират колко уникален е всеки пациент и такъв тип проучвания ще спомогнат за подобряване на прилаганите лечения на болните от рак.
"Изследването дава допълнителни сведения за това как започва и как се развива едно раково заболяване“, заявява Бънс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!