В Харвардския университет бяха раздадени годишните ИгНобелови награди за научни открития, които на пръв поглед може да изглеждат шантаво, но често се оказват удивително полезни на практика, съобщи Асошиейтед прес.
Една от десетте награди бе присъдена на Ричърд Стивънс и негови студенти за откритието, че ругатните спомагат за облекчаване на болката.
Следващият път когато размажете пръста си с чук, докато забивате пирон, например, си спомнете всички неприлични думи, които знаете. Скоро ще ви мине - наистина помага!
Призът за физика на 20-ото издание получиха учени от университета в Отаго, Нова Зеландия, установили, че носенето на чорапите върху обувките предпазва от хлъзгане на леда.
Наградата за медицина пък спечелиха холандски изследователи за откритието, че можете да лекувате астмата си, возейки се на влакче на ужасите, посочва Франс прес.
В раздел "Икономика" бяха наградени висшите мениджъри и директори на Голдман Сакс, Ей Ай Джи, Леман Брадърс, Беър Стърнс, Мерил Линч и Магнетар за разработването и внедряването на нови методи за "финансово инвестиране, които увеличават максимално печалбата и свеждат до минимум финансовия риск".
В областта на мениджмънта високо оценена бе математически доказаната теория, че организациите ще станат по-ефективни, ако повишенията на служителите се извършват на случаен принцип.
В категорията "Химия" наградата бе присъдена за научното оборване на твърдението, че водата и петрола не могат да се смесват.
Отличието за биология е още по-шантаво: то отива при екип, документирал орален секс... между прилепи.
Наградата за инженерно дело се присъжда на екип, измислил как да събира сополи от кит, използвайки радиоуправляем хеликоптер.
Приз получава и откритието, че брадатите учени са по-застрашени от "нашествие" на микроби.
ИгНобеловите награди са учредени през 1991 г. от Марк Ейбрахамс, основател и редактор на списание "Годишник на невероятните изследвания" (Improbable.com), и няколко университетски организации от Харвард и Радклиф.
Както винаги и тази година те бяха връчени на церемония в Харвардския университет от истински Нобелови лауреати.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!