Е кип от китайски учени разработи нов метод за запазване на миши фоликули при много ниска температура, увеличавайки жизнеспособността им след възстановяване с повече от 30 процента в сравнение с конвенционалните методи, предаде Синхуа.
Резултатите очертават обещаващ подход за запазване на плодовитостта при жените, според проучването, публикувано в списанието „Нейчър къмюникейшънс“.
За момичета в предпубертетна възраст, нуждаещи се спешно от лечение на рак, криоконсервацията на фоликулите е почти единственият вариант за запазване на техния фертилитет. Въпреки това, защитните агенти, използвани в конвенционалния метод за криоконсервация на фоликули, често водят до вредни странични ефекти поради тяхната висока концентрация и висока токсичност, се казва в доклада.
Chinese scientists develop new method to preserve female fertility https://t.co/pfxCAsCE5G
— The Gulf Observer (@thegulfobserver) December 23, 2022
Изследователи от Университета за наука и технологии на Китай (УНТК) в сътрудничество с колеги от Първата свързана болница на Медицинския университет в Анхуей разработиха метод за витрификация на миши фоликули, капсулирани в хидрогел чрез "нанозатопляне", което представлява нова технология за криоконсервация.
Чрез този метод учените намаляват необходимостта и концентрацията от силно токсичните защитни агенти до една четвърт, в сравнения с конвенционалния способ.
Така жизнеспособността на мишите фоликули е увеличена с повече от 30 процента.
Chinese scientists have developed a new method to preserve mouse follicles at low temperatures, increasing their viability by more than 30% after recovering, compared with conventional methods, according to the study published in the journal Nature Communications. pic.twitter.com/2vncij5Sxb
— ސީނުކަރަ (中国China) (@Seenukara1) December 22, 2022
В по-нататъшни изследвания овоцитите, получени от тези фоликули, бяха оплодени инвитро и развити в здрави мишки след трансфер на ембриони, каза Чжао Ган, ръководител на изследванията в УНТК.
Патентът за тази технология е подаден и се очаква тя да бъде приложена клинично в свързани болници в провинция Анхуей през следващата година, добави Чжао.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!