В четиригодишната си мисия на Марс апаратът InSight на НАСА измерил широк спектър от земетресения, разтърсващи Червената планета. Големи и малки трусове разкрили каква е вътрешността на Марс и активността там. Той също така измервал метеорните удари, когато космическите скали удрят Марс и я карат да се разтърсва из основи. Смяташе се също, че най-голямото земетресение било причинено от космически сблъсък, но се оказва, че причината е различна.
Най-голямото земетресение било регистрирано на 4 май 2022 г., когато спускаемият модул на НАСА се борел да поддържа всичките си системи работещи. Слънчевите му панели се покривали с прах и марсианската зима наближавала. Имало голям въпрос, на който трябвало да се отговори: Каква била причината за масивния трус?
Въздействията на други космически тела били отговорни за два от най-големите трусове, измервани на Марс, така че очевидният кандидат и за това земетресение бил още един удар. Марсотресението, наречено S1222a, било с магнитуд 4,7 и предизвикало вибрации около планетата, които отеквали в продължение на шест часа. Ако астероид бил ударил Марс, щял да остави кратер след себе си.
What caused the 2022 record-breaking Mars' marsquakehttps://t.co/UyNybUpbPn
— Ali Marketing (@alimarketingpk) October 18, 2023
Водещият автор д-р Бенджамин Фернандо от Оксфордския университет се свързал с Европейската космическа агенция, Китайската национална космическа агенция, Индийската организация за космически изследвания и Космическата агенция на Обединените арабски емирства, за да потърси кратера. Всички те имали мисии по целия свят и заедно биха улеснили задачата в търсенето на кратера.
„Най-вълнуващото нещо в това изследване беше събирането на изследователи от цял свят, за да търсим кратера, включително от нации, които обикновено не си сътрудничат в космическите изследвания“, каза д-р Фернандо.
Сътрудничеството било историческо, но след проучване на целите 144,8 милиона квадратни километра на Марс, те не открили нов кратер. Това обаче съвсем не е разочароващ резултат. Ако причината за труса не идва от небето, това означава, че идва от вътрешността на планетата.
Най-вероятното обяснение е, че тектоничните сили в рамките на Марс са имали внезапно освобождаване. Това означава, че Марс е по-геологично активна, отколкото се очаквало въз основа на предишните измервания от InSight.
„Ние все още смятаме, че Марс днес няма активна тектоника на плочите, така че това събитие вероятно е причинено от освобождаването на напрежение в кората на планетата. Тези напрежения са резултат от милиарди години еволюция, включително охлаждането и свиването на различни части на планетата с различна скорост“, обясни д-р Фернандо в изявление за пресата.
„Все още не разбираме напълно защо някои части на Марс изглежда имат по-високи напрежения от други, но резултати като тези ни помагат в проучванията по-нататък. Един ден тази информация може да ни помогне да разберем къде би било безопасно за хората да живеят на Червената планета и кои места е добре да се избягват!“
„Този експеримент показа колко е важно да се поддържа разнообразен набор от инструменти на Марс и ние сме много щастливи, че изиграхме своята роля в завършването на мултиинструменталния и международен подход на това изследване“, д-р Даниела Тирш, научен координатор за Обяснена е стереокамера с висока разделителна способност на борда на космическия кораб Mars Express на ESA.
Това са настроения, които се повтарят и от другите международни сътрудници.
„Желаем да си сътрудничим с учени от цял свят, за да споделяме и прилагаме тези научни данни, за да получим повече знания за Марс, и сме горди, че предоставихме данни от цветните изображения на Tianwen-1, за да допринесем за това общо усилие“, каза д-р Джианджу Лиу от Националната астрономическа обсерватория и Китайската академия на науките.
„Това беше чудесна възможност за мен да си сътруднича с екипа на InSight, както и с хора от други големи мисии, посветени на изследването на Марс“, каза д-р Димитра Атри, ръководител на групата за Марс в Нюйоркския университет в Абу Даби и сътрудник данни от космическия кораб Hope на ОАЕ.
„Това наистина е златният век на изследването в Марс!“
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!