П есните на птиците са един от основните щрихи в литературата, филмите и са сред първите неща, които привличат интереса на хората към природата. Според ново проучване на Университета на Ийст Англия показва, че "саундтракът на природата" става все по-еднороден и тих, съобщава Nature, цитирана от CNET.
Учените са използвали онлайн базата данни Xeno-Canto, в която има записи от различни птици. Към нея са добавили още информация за преброявания на птици и данни от над 200 000 места през последните 25 години.
Анализът показва, че в Северна Америка и Европа има значителен спад в разнообразието на птичите песни, както и в силата им. Това може да доведе до неприятни последици за човечеството, предупреждават учените.
85% от хората са повлияни от климатичните промени
"Резултатите сочат, че саундтракът на пролетта става по-тих и еднообразен, а това е един от основните начини, по който хората взаимодействат с природата. Ако той е в хроничен спад, това може да има широкоразпространени неприятни последици за човешкото здраве и благосъстояние", предупреждава Саймън Бътлър, ръководител на проучването.
Google ограничава отричането климатичните промени
Учени установиха неочаквано последствие от климатичните промени
Тенденцията не е нова. През 2019 г. беше публикувано друго проучване, което обхващаше само САЩ и Канада. То откри спад в популацията на птиците, като сред основните причини за това бяха определени промените в климата и намаляващите обитаеми зони.
Според Катриона Морисън, съавтор на новото проучване, причина за влошаващата се околна среда може да е и отслабващата връзка между хората и природата. Получава се затворен кръг, в който липсващите птичи песни отчуждават хората от природата, те все по-малко се сещат за нея и това допринася за дейността им, която допълнително влошава околната среда.
Битката за бъдещето на Земята – ще я спечелим ли?
ЕС започва да се готви за климатични катастрофи
"Проучвания като нашето се стремят да привлекат внимание към проблема и да демонстрират потенциалното влияние на такива фактори към общото благосъстояние на човека", допълва Морисън.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!