Л уната Титан на Сатурн е най-близка по характеристики до Земята. Въпреки това около нея има доста неизвестни около нея и учените търсят отговори по интересни начини. Един от тях е сложен експеримент, който е пресъздал условията на Титан тук на Земята, съобщава CNET.
Проектът е на Southern Methodist University и е пресъздал условията на луната в тестова тръба. "Ако ще изучаваме минералите на Титан, трябва да обърнем внимание на тези по-разпространени органични молекули, но по различен начин - да ги видим през призмата на Титан", казва Томче Рунчевски, един от ръководителите на проекта.
Екипът е комбинирал познатите досега характеристики на Титан - температури, данни за течностите и други подробности в стъклени цилиндри. След това към тях са добавени две молекули, за които се знае, че са в атмосферата му. На Титан те формират кристали според температурата.
Учени определиха "прозореца" за изпращане на хора на Марс
Същият ефект се е получил и при тестовете на Земята, но показва, че не само температурата влияе за неговото реализиране. Не може да се приеме, че в атмосферата на Титан са само тези две молекули.
При земните условия молекулите ацетонитрил и пропионитрил се срещат само в течно състояние и не са правени опити как изглежда твърдото им състояние. Заради Титан обаче интересът към тях се увеличава и започват нови проучвания. Според учените е "впечатляващо", че "през 21-ви век все още откриваме нови неща за най-разпространените органични разтворители и горива, които се намират и на Земята".
Снегът на Марс може да се стопява до течна вода
Китайският марсоход изпрати и видео от Марс
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!