П олитиците и институциите не осъзнават, че околната среда страда от няколко кризи и подценяват колко сериозна е ситуацията. Това пишат учени от Института за проучвания на публичните политики (IPPR) в доклад, цитиран от БиБиСи.
Бил Гейтс: САЩ вече не са лидер в ядрената енергия
Учените предупреждават, че планетата е застрашена от няколко сериозни проблема. Сред тях посочват климатичните промени, ерозията на горния слой почва, намаляването на горите, повишаването на киселинносттта в океаните и масовото изчезване на животински видове и растения.
Какво ни причинява мръсният въздух
ЕС иска да е "климатично неутрален" до 2050 г.
Според учените, всички тези фактори се захранват взаимно и водят до "сложен и динамичен процес на дестабилизация на околната среда, който е достигнал критични нива". Скоростта на тази дестабилизация е най-голямата в човешката история в момента, а в някои случаи, дори не е срещана с такова темпо и милиарди години назад, казват още учените.
Те отбелязват, че от 1950 г. насам броят на наводненията по света се е увеличил 15 пъти, а на горските пожари - 7 пъти. Същевременно явленията с екстремни температури са се увеличили 20 пъти. Губи се и почва с 10 до 40 пъти по-бързо отколкото тя се възстановява по естествен път.
От средата на 20-ти век досега 30% от обработваемите земеделски площи по света са загубени заради ерозия. С това темпо до 2050 г. 95% от сухоземната територия може да загуби качествата си.
Според тях все още има време за взимане на мерки, но то намалява все по-бързо. Учените са на мнение, че първо трябва да има сериозна промяна в начина на мислене на политиците и институциите. Те трябва да разберат мащабите и темпото на екологичните промени, как това се отразява на обществото и необходимостта от големи промени.
Трудните решения
Тези проблеми изискват трудни и непопулярни решения. Ако това не се направи обаче, се рискуват още по-големи проблеми с недостиг на храна, високи цени на наличната храна и проблеми в обществото, които ще доведат до повишена миграция и съответно още по-голяма нестабилност. Всичко това може да претовари световната търговия, икономиката и съответно политиката и институциите.
Промените ще се случат още този век, при това бързо. Не трябва да се чака, но учените признават, че също така не може се предвиди дали политици и общество ще стигнат до разумни решения и дали изобщо ще ги приемат и изпълнят. В момента много често се използва оправданието, че трябва да се изчакат доказателства за ефективността на различните решения, което реално не решава нищо и отлага неизбежното, отбелязва Хариет Бълклей, професор от университета на Дърам, която не участва в доклада.
Тръмп отхвърли доклада за климата на правителството си
Какво да направим, за да не виждаме какво дишаме
Пред БиБиСи британското правителство коментира, че съзнава всички тези притеснителни фактори, които са описани в доклада и предприема мерки още сега. Вече има специален 25-годишен план за околната среда, като се работи и по закон, който да гарантира изпълнението му, като в него е предидено и възобновяване на загубените почви, намаляване на парниковите газове, почистване от токсични замърсители и др.
Но дори и една държава да изпълни своя план, това далеч няма да е достатъчно за планетата. Ще са нужни общи усилия на глобално ниво, за да се постигне осезаем резултат.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!