Р езултатите от две нови изследвания алармират за ефекта от неоникотиноидите за намаляващите популации на пчелите по света.
Широко използваните инсектициди изглежда привличат опрашващите насекоми, съобщи АФП.
Неоникотиноиди те са инсектициди, синтезирани в последните десетилетия на ХХ век. Представляват изкуствени аналози на никотина, за който е известно, че е природен пестицид, но се различават от него с по-високата си устойчивост в околната среда и по-силно изразения токсичен ефект.
Цветята са важен източник на храна за дивите пчели, но могат да се превърнат в екологичен капан, ако са изложени на ефекта от пестициди като неоникотиноидите, предупреждават учени от университета в Лунд, Швеция.
Те изследвали 16 ниви с рапица, половината от които били засети със семена, обработени с клотианидин, като анализирали събрания полен и поведението на насекомите. Най-впечатляващият резултат бил, че
колониите на практика не увеличили в третираните земи
В края на експеримента там имало по-малко пашкули, отколкото в необработените терени. Освен това се оказало, че самотните пчели не се върнали в гнездата си в покрайнините на обработените с пестициди ниви.
За сметка на това в шест от всеки осем случая те се върнали в гнездата си, които се намират близо до нетретирани парцели.
Причината за това остава неясна. Предишни изследвания показаха, че пчели, изложени на ефекта от неоникотиноиди, се затрудняват да разпознаят характерни особености на цветята, да се ориентират и да събират нектар. Сега не бил открит подобен ефект върху колониите домашни медоносни пчели.
Липсата на краткосрочен ефект все пак не изключва съществуването на дългосрочен, отбелязват шведските учени.
Използването на неоникотиноиди предизвиква ожесточени дебати сред учени, еколози, земеделци и производители на пестициди.
Другото изследване разкрива, че земните пчели не само не могат да избегнат обработените с неоникотиноиди цветя, а
е възможно дори да са привлечени от тях
Когато могат да направят избор измежду разтвори от захароза и от захароза, смесена с неоникотиноиди, медоносните пчели и бръмбарите не само не са отблъснати от примесения с пестициди нектар, а имат предпочитания към него.
Разполагаме с доказателство, че пчелите предпочитат да консумират храна, замърсена с пестициди, уверява Джералдин Райт от университета в Нюкасъл.
Учените използвали стотици земни пчели и хиляди медоносни пчели, които в лабораторна среда можели да направят избор измежду двете възможности.
"Пчелите не избегнаха нито една от концентрациите от приложените три неоникотиноида. Те бяха привлечени от ефекта от имидаклоприда и тиаметоксама и дори от този от клотианидина, макар да нямаха особено предпочитание към него".
Резултатите от изследванията са публикувани в сп. "Нейчър".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!