У чени от университета на Аделаида, Австралия, са разработили начин за рециклиране на пластмасови бутилки и други полиетиленови продукти в ценни суровини за химическата промишленост, пише сп. "Сайънс адвансис".
За превръщането на полиетилена в етилен и пропионова киселина е използвана фотокатализа при стайна температура с помощта на слънчева светлина. Като катализатор е послужил нетоксичен титанов диоксид с паладиеви атоми.
В резултат на разлагането почти 99 процента от полученото вещество е било пропионова киселина, която се използва в производството на пластмаси, лекарства, хербициди, ароматизатори, разтворители и други.
Според авторите на изследването предложеният от тях метод е по-малко енергоемък от обичайните химически обработки на полиетиленови отпадъци, които се извършват при температури над 400 градуса Целзий и водят до образуване на продукти със сложен състав. Сложните съединения трудно могат да се използват като вторични ресурси без допълнителна обработка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!